Про обкладення ПДВ гарантійних внесків від учасників аукціону
Державна податкова служба України розглянула лист щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з надходження гарантійних внесків від учасників аукціону з продажу активів платника, які перебувають у податковій заставі, та повідомляє.
Відповідно до пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - Кодекс) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/ послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/ послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/ послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/ послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Порядок проведення цільових аукціонів з продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 12.03.2011 р. № 138 (далі - Порядок).
Відповідно до підпункту 3.11 пункту 3 Порядку фізична або юридична особа, яка виявила бажання зареєструватись як учасник аукціону, сплачує реєстраційний внесок, розмір якого встановлюється організатором аукціону і не може перевищувати одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а також уносить гарантійний внесок у розмірі 10 відсотків від початкової ціни лота.
Учасникам аукціону, які не були визнані переможцями, відповідно до підпункту 3.17 пункту 3 Порядку гарантійний внесок повертається протягом п'яти банківських днів з моменту підписання протоколу про проведення аукціону, за вирахуванням платежів за банківські перекази.
Відповідно до підпункту 5.4 пункту 5 Порядку переможець аукціону зобов'язаний внести зазначені в протоколі платежі протягом строку, обумовленого договором купівлі-продажу. При цьому гарантійний внесок, унесений покупцем для участі в аукціоні, зараховується покупцеві в рахунок ціни продажу майна.
Враховуючи те, що сума гарантійних внесків, що сплачується учасником аукціону, який був визнаний переможцем, біржа зараховує такому учаснику-покупцеві в рахунок ціни продажу майна, то всі суми гарантійних внесків, внесені учасниками аукціону, повинні враховуватися біржею при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ на дату внесення гарантійних внесків.
Зменшення сум податкових зобов'язань біржі на суму гарантійних внесків, які повертаються учасникам, що не визнані переможцями, відображається в податковій звітності з ПДВ біржі шляхом здійснення коригування податкових зобов'язань з ПДВ.
Послуги, що надаються біржею з організації та проведення аукціону, відповідно до Кодексу є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, а базою оподаткування податком на додану вартість є сума реєстраційного внеску, що сплачується учасником аукціону.
Заступник
директора Департаменту Л. Воронцова