Лист ДФСУ № 6972/7/99-99-19-03-02-18 від 02.03.2015 щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання майна, що перебуває у податковій заставі

Щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання майна, що перебуває у податковій заставі

...

Державна фіскальна служба України розглянула лист Головного управління ДФС у Рівненській області від 11.12.2014 р. № 1419/8/17-00-15-01-05 щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання майна , що перебуває у податковій заставі , та повідомляє.

Відповідно до підпункту " а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України ( далі - Кодекс) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів , місцем постачання яких, згідно зі статтею 186 Кодексу, є митна територія України.

Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг визначається виходячи з їх договірної вартості ( у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін , визначених відповідно до статті 39 Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів ( крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування , що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів , у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів ( крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів / послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів / послуг не може бути нижче їх собівартості, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової ( залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного ( податкового) періоду , протягом якого здійснюються такі операції ( у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни ) , за винятком:

товарів ( послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення.

До складу договірної ( контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів , вартість матеріальних і нематеріальних активів , що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів / послуг. До складу договірної ( контрактної) вартості не включаються суми неустойки ( штрафів та/або пені ) , три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Разом з тим податок на додану вартість становить 20 відс, 7 відс. бази оподаткування та додається до ціни товарів / послуг ( пункт 194.1.1 статті 194 Кодексу).

Пунктом 187.1 статті 187 Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період , протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку , а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі , що обслуговує платника податку ; або дата відвантаження товарів , а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації , що засвідчує факт перетинання митного кордону України , оформлена відповідно до вимог митного законодавства , а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця ( пункт 201.4 статті 201 Кодексу).

Порядок продажу майна , що перебуває у податковій заставі , встановлено статтею 95 Кодексу.

Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів , які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків , яке перебуває у податковій заставі ( пункт 95.1 статті 95 Кодексу).

Продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації ( пункт 95.7 статті 95 Кодексу).

Під час продажу майна на товарних біржах контролюючий орган укладає відповідний договір з брокером ( брокерською конторою) , яка вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням контролюючого органу на умовах найкращої цінової пропозиції ( пункт 95.13 статті 95 Кодексу).

Порядок проведення цільових аукціонів з продажу майна платника податків , яке перебуває у податковій заставі , затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 571, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 р. за № 1850/24382 ( далі - Порядок № 571).

Відповідно до підпункту 3.11 пункту 3 розділу III Порядку № 571 фізична або юридична особа , яка виявила бажання зареєструватись як учасник аукціону , ; сплачує реєстраційний внесок, розмір якого встановлюється організатором аукціону і не може перевищувати одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян , а також уносить гарантійний внесок у розмірі 10 відсотків початкової ціни лота.

Учасникам аукціону , які не були визнані переможцями, відповідно до підпункту 3.17 пункту 3 розділу III Порядку № 571 гарантійний внесок повертається протягом п'яти банківських днів з моменту підписання протоколу про проведення аукціону , за вирахуванням платежів за банківські перекази.

Згідно з підпунктом 5.4 пункту розділу V Порядку № 571 переможець аукціону зобов'язаний внести зазначені в протоколі платежі протягом строку , обумовленого договором купівлі-продажу. При цьому гарантійний внесок, унесений покупцем для участі в аукціоні , зараховується покупцеві в рахунок ціни продажу майна.

Таким чином, у разі, якщо продаж майна платника ( боржника), що перебуває у податковій заставі , здійснюється контролюючим органом через торгівельну організацію ( торгівельно-майнова біржа ) на підставі відповідного договору, зобов'язання щодо виписки податкової накладної покупцю та нарахування податкових зобов'язань з податку виникає у власника такого майна на дату, визначену пунктом 187.1 статті 187 Кодексу.

Водночас послуги, що надаються торгівельною організацією, відповідно до Кодексу є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, а базою оподаткування податком є сума реєстраційного внеску, що сплачується учасником аукціону.

В. о. Голови М. В. Мокляк

close icon
Структура документа
Лист ДФСУ № 6972/7/99-99-19-03-02-18 від 02.03.2015 щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання майна, що перебуває у податковій заставі

Щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання майна, що перебуває у податковій заставі

Замовити персональну презентацію