Лист Державної податкової служби України № 5944/6/10-1114/4674 від 18.11.2011 щодо обов'язку доказування правомірності нарахувань, здійснених контролюючим органом

Щодо обов'язку доказування правомірності нарахувань, здійснених контролюючим органом

...

Державна податкова служба України розглянула запит, спрямований листами Комітету Верховної України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики від 07.11.2011 р. № 04-39/10-1138, Кабінету Міністрів України від 01.11.2011 р. № 51408 / 1/1-11, і повідомляє наступне.

У положеннях Податкового кодексу України (далі - Кодекс) серед основних принципів податкового законодавства, визначених у статті 4, передбачений принцип презумпції правомірності рішень платника податків, у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Крім того, з метою захисту інтересів платника податків та дотримання законності в діяльності контролюючих органів принцип презумпції правомірності рішень платника закріплений в положеннях Кодексу, що регулюють порядок адміністративного оскарження рішень органів податкових органів.

Так, згідно з пунктом 56.21 ст. 56 Кодексу, у разі якщо норма цього Кодексу або іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або якщо норми одного й того ж нормативно-правового акта суперечать один одному і допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Що стосується проведення перевірок (заходів контролю), то посадові особи органів державної податкової служби в силу дії частини другої статті 19 Конституції Украіниі статьї 241 Кодексу зобов'язані забезпечувати сумлінне виконання покладених на податкові органи функцій та ефективну роботу, виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень.

З урахуванням того що акт перевірки є службовим документом і носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, останні відображають в акті перевірки всі факти, пов'язані з порушеннями, допущеними суб'єктами господарювання .

У той же час слід звернути увагу на те, що обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених Кодексом, або будь-яке інше рішення контролюючого органу є правомірним, в ході процедури адміністративного оскарження покладається на контролюючий орган, тобто на працівників державної податкової служби.

Заступник Голови С. Лекарь

close icon
Структура документа
Лист Державної податкової служби України № 5944/6/10-1114/4674 від 18.11.2011 щодо обов'язку доказування правомірності нарахувань, здійснених контролюючим органом

Щодо обов'язку доказування правомірності нарахувань, здійснених контролюючим органом

Замовити персональну презентацію