Лист Державної податкової служби України № 560/0/141-12/Г/15-2114, № 1083/0/71-12/15-2117 від 20.08.2012 щодо сплати збору за спеціальне використання води

Щодо сплати збору за спеціальне використання води

...

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо сплати збору за спеціальне використання води і повідомляє.

Основні питання водних відносин в Україні регулюються Водним кодексом України від 6 червня 1995 року № 213/95-ВР, із змінами та доповненнями (далі - Водний кодекс).

Згідно статті 46 Водного кодексу водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Основним документом, що регулює відносини у сфері оподаткування, є Податковий кодекс України (далі - Податковий кодекс).

Відповідно до пункту 323.1 статті 323 Податкового кодексу платниками збору за спеціальне використання води є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Згідно з підпунктом 324.4.1 пункту 324.4 статті 324 Податкового кодексу збір за спеціальне використання води не справляється: за воду, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку.

Під терміном "санітарно-гігієнічні потреби" слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані (п. 323.2 ст. 323 Податкового кодексу).

Підприємець - фізична особа є громадянином України, іноземним громадянином, особою без громадянства, що здійснює підприємницьку діяльність. Громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи (наказ Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 р. № 97).

Отже, якщо фізична особа зареєстрована підприємцем і здійснює використання води, отриманої від первинного водокористувача на підставі договору на поставку води, то така фізична особа є вторинним водокористувачем і платником збору за спеціальне використання води за весь обсяг фактично використаної води. Зазначена норма діяла до 1 липня 2012 року.

Починаючи з 1 липня 2012 року, з набранням чинності змін до статті 323 Податкового кодексу, фізична особа, яка зареєстрована підприємцем, або є платником єдиного податку, не сплачує збір за спеціальне використання води за умови, якщо така вода була використана для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб (п. 323.2 ст. 323 Податкового кодексу).

Якщо фізична особа не є підприємцем і використовує воду для задоволення власних питних та санітарно-гігієнічних потреб в межах власного житлового фонду та присадибної ділянки, то вона не сплачує збір за спеціальне використання води.

Заступник Голови
А. П. Ігнатов

close icon
Структура документа
Лист Державної податкової служби України № 560/0/141-12/Г/15-2114, № 1083/0/71-12/15-2117 від 20.08.2012 щодо сплати збору за спеціальне використання води

Щодо сплати збору за спеціальне використання води

Замовити персональну презентацію