Щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість послуг
Державна податкова служба України розглянула звернення стосовно деяких питань оподаткування податком на додану вартість послуг і повідомляє.
Відповідно до пункту 9.1 статті 9 розділу І Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податок на додану вартість є загальнодержавним податком, справляння якого в Україні здійснюється за нормами, встановленими Кодексом.
На території України податок на додану вартість було впроваджено з 1992 року. Реалізація товарів/ послуг здійснюється за цінами і тарифами, які визначаються з урахуванням суми податку. Тому і вартість товарів, які продаються населенню, і вартість послуг, які надаються населенню, оплачуються за відповідними тарифами з урахуванням податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту 14.1.178 пунтку 14.1 статті 14 Кодексу - податок на додану вартість це непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V Кодексу.
Податок на додану вартість є податком на споживання і сплачувати його повинні всі споживачі товарів і послуг, незалежно від категорії споживачів (фізичні чи юридичні особи) , соціального стану та рівня доходу споживача.
Діючі на сьогоднішній день норми Кодексу передбачають, що сума податку на додану вартість додається до ціни товарів/ послуг, а тому платники податку – суб'єкти господарювання, здійснюючи продаж товарів/ послуг, зобов'язані утримувати у споживачів таких товарів/ послуг податок в складі їх вартості, та вносити суму податку до бюджету, а покупці, які придбавають товари та споживають послуги (незалежно від того, чи вони є суб'єктами підприємницької діяльності чи ні), здійснюють компенсацію вартості таких товарів i послуг продавцям за цінами разом з податком на додану вартість.
Таким чином, громадяни сплачують податок на додану вартість в момент придбання продуктів харчування, одягу, в складі вартості комунальних послуг зв'язку, електроенергії, тощо у складі вартості таких товарів/ послуг, незалежно від категорії споживачів (фізичні чи юридичні особи) .
Відшкодування податку на додану вартість, сплаченого громадянами при придбанні ними товарів/ послуги, чинним податковим законодавством не передбачено.
Стосовно питання: "Від яких податків на Україні звільнені інваліди 1-ої та 2-ої групи, в тому числі і діабетики?"
Відповідно до Кодексу та з урахуванням норм абзацу першого підпункту 169.4.1 пункту 169.4 цієї статті платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги.
Підпунктом 169.1.3 пункту 169.1 статті 169 Кодексу розмір, що дорівнює 150 відсоткам суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 – ПКУ, для такого платника податку, який є інвалідом І або ІІ групи, у тому числі з дитинства, крім інвалідів, пільга яким визначена підпунктом "б" підпункту 169.1.4 – ПКУ.
Згідно підпункту 169.2.3 пункту 169.2 статті 169 Кодексу податкова соціальна пільга не може бути застосована до:
доходів платника податку, інших ніж заробітна плата;
- заробітної плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнтів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;
- доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.
Стосовно питання: "Чи звільняються від сплати 20 % податку на додану вартість фізичні особи, які являються інвалідами першої та другої групи?"
Відповідно до розділу V Кодексу об'єктом оподаткування є операції з постачання товарів/ послуг, а не особи, які здійснюють їх поставку. Від оподаткування податком на додану вартість також звільняються окремі операції з постачання товарів/ послуг (їх перелік визначений статтею 197 розділу V Кодексу).
При цьому пільги з оподаткування нараховуються виключно суб'єктам підприємницької діяльності (фізичним чи юридичним особам) , зареєстрованих як платники податку на додану вартість.
Що стосується товарів/ послуг, звільнених від оподаткування, то їх продаж здійснюється без податку на додану вартість, не залежно від того хто є покупцем: юридична чи фізична особи, суб'єкти підприємницької діяльності чи ні.
Заступник Голови А.П. Ігнатов