Лист ДФСУ № 21702/6/99-99-19-03-03-15 від 13.10.2015 щодо оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу нафтопродуктів, які відпускаються з АЗС за топливними картами або талонами

Щодо оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу нафтопродуктів, які відпускаються з АЗС за топливними картами або талонами

...

Державна фіскальна служба України розглянула лист ТОВ щодо оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу нафтопродуктів, які відпускаються з АЗС за топливними картами або талонами, і повідомляє таке.

Питання оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів висвітлено у відповідних роз'ясненнях ДФС, які суб'єкти господарювання можуть використовувати в практичній діяльності.

Вказані листи ДФС розміщено на офіційному порталі ДФС (Банер " Податкові зміни - 2015" - "Акцизний податок" ), а також за такою адресою: "Головна - Податки, збори, платежі - Загальнодержавні податки - Акцизний податок - Листи".

Щодо об'єктів оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів (в тому числі оптової торгівлі) для всіх суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, зазначаємо, що позиція ДФС ґрунтується на таких положеннях Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та інших нормативно - правових актах.

Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Об'єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).

При цьому реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (абзаци перший та другий пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять": роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг. Порядок реалізації нафтопродуктів через автозаправні станції (далі - АЗС) встановлено Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року № 1442 (далі - Правила № 1442). Так, у пункті 1 Правил № 1442 зазначено, що ці Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування. Пунктом 2 Правил № 1442 встановлено, що роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів. Таким чином, через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві і такі операції є об'єктом оподаткування акцизним податком відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу. Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 Кодексу).

Згідно із Законом № 265 розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно з Правилами № 1442 розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.

Відповідно до підпунктів 222.3.1 - 222.3.2 п. 222.3 ст. 222 Кодексу суми податку перераховуються до бюджету суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів. Особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів. Таким чином, податкові зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з паливороздавальних колонок через мережу заправних станцій (АЗС) кінцевим споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова) , під час здійснення розрахункових операцій.

Необхідно зазначити, що Кодексом не передбачено визначення поняття "некомерційне" або "комерційне" використання підакцизних товарів.

З економічної точки зору комерційне використання підакцизних товарів передбачає подальший перепродаж, перероблення (використання як сировини) чи перетворення товару, а некомерційне - використання для кінцевого споживання, не передбачає подальшого перепродажу, перероблення (використання як сировини) чи перетворення товару.

У зверненні ТОВ зазначено, що покупець нафтопродуктів використовує їх безпосередньо для забезпечення своєї господарської діяльності.

Враховуючи викладене вище та те, що нафтопродукти придбаваються суб'єктами господарювання на АЗС з метою використання їх у власній господарській діяльності (не для подальшого перепродажу, перероблення (використання як сировини) чи перетворення), то зазначені у зверненні операції є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу.

Одночасно зазначаємо, що операції з реалізації паливних карт та талонів суб'єктам господарської діяльності для подальшого їх пред'явлення на АЗС на відпуск пального не є об'єктом оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу

close icon
Структура документа
Лист ДФСУ № 21702/6/99-99-19-03-03-15 від 13.10.2015 щодо оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу нафтопродуктів, які відпускаються з АЗС за топливними картами або талонами

Щодо оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу нафтопродуктів, які відпускаються з АЗС за топливними картами або талонами

Замовити персональну презентацію