Лист ДФСУ № 1335/6/99-99-17-03-03-15 від 25.01.2016 щодо оподаткування доходу фізичної особи у вигляді суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, і відображення такого доходу у формі 1-ДФ

Щодо оподаткування доходу фізичної особи у вигляді суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, і відображення такого доходу у формі 1-ДФ

...

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодексу), розглянула лист щодо оподаткування доходу фізичної особи у вигляді суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, і відображення такого доходу у формі 1-ДФ та в межах компетенції повідомляє таке.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб встановлено розділом ІV Кодексу, згідно із пп. "д" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 80 "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено мінімальну заробітну плату на 1 січня 2015 року у розмірі 1218 гривень.

Законом України від 25 грудня 2015 року № 928-VIII "Про Державний бюджет України на 2016 рік" мінімальну заробітну плату на 1 січня 2016 року установлено у розмірі 1378 гривень.

Таким чином, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається основна сума його боргу (кредиту), анульованого (прощеного) за самостійним рішенням кредитора, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у розмірі, що перевищує у 2015 році - 609 грн., у 2016 році - 689 гривень.

При цьому кредитор зобов'язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному пп. "д" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

Водночас відповідно до пп. 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 Кодексу не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, та сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) , прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4, під ознакою доходу "126" відображається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу), зокрема, у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, що перевищує у 2015 році - 609 грн., у 2016 році - 689 гривень.

Під ознакою доходу "127" відображаються інші доходи, зокрема, основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує у 2015 році - 609 грн., у 2016 році - 689 гривень, та сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) , прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

Голова Р. М. Насіров

close icon
Структура документа
Лист ДФСУ № 1335/6/99-99-17-03-03-15 від 25.01.2016 щодо оподаткування доходу фізичної особи у вигляді суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, і відображення такого доходу у формі 1-ДФ

Щодо оподаткування доходу фізичної особи у вигляді суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, і відображення такого доходу у формі 1-ДФ

Замовити персональну презентацію