Яка ставка і як вирахувати акциз з роздрібної торгівлі уайт-спірита на прикладі в чеку в 2016 році, об`єм 0,75 л? (Питання від користувача Людмила)

За пп. 213.1.9 Податкового кодексу України (далі – ПК України), об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до пп. 215.3.10 ПК України, для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.

Курс, за яким обраховується податкове зобов’язання з акцизного податку з роздрібних продажів пального, визначається за п. 217.3 ПК України: за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на двадцятий день місяця, що передує кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції). Такий курс застосовується до всіх товарів, визначених в пп. 215.3.4 ПК України, реалізованих протягом кварталу.

Якщо реалізація здійснюється в першому кварталі 2016 року (до 31.03.2016 року включно), то курс враховується станом на 20.12.2015 року, тобто 2546,2988 грн за 100 євро.

Водночас, відповідно до абзацу 2 пп. 14.1.212 ПК України, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування, а також фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, незалежно від форми розрахунків.

Серед товарів, визначених в пп. 215.3.4 ПК України, уайт-спірит вказаний за товарною позицією УКТ ЗЕД 2710 12 21 00. Отже, уайт-спірит належить до такої категорії підакцизних товарів як «пальне», проте, оскільки реалізація його здійснюється не через заправну станцію, така операція не утворює об’єкт оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу (визначений в пп. 213.1.9 ПК України).

Проте, зверніть увагу, що продаж уайт-спіриту вважається реалізацією пального в розумінні абзацу 2 пп. 14.1.212 ПК України, тобто «будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання».

Платник податків, який здійснює операції з реалізації пального повинен зареєструватися як платник акцизного податку в системі електронного адміністрування реалізації пального, а також складати та реєструвати акцизні накладні при здійсненні таких операцій.

Водночас, об’єкт оподаткування у випадку реалізації пального виникатиме, відповідно до пп. 213.1.12 ПК України, тільки у випадки «реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що: