Зразкова справа ВС: самозайнята особа, яка одночасно зареєстрована як ФОП сплачує ЄСВ одноразово

18 Вересня 2019
Аа Аа

Пропонуємо до Вашої уваги Рішення Верховного Суду від 02.09.2019 року у зразковій справі № 520/3939/19 за позовом самозайнятої особи до Головного управління ДФС у Харківській області.

Важливість цього рішення полягає у тому, що ним вирішене питання нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за одночасне здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Відповідно до фабули цієї справи, платник податків звернувся до суду з позовом до контролюючого органу, яким просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску. Позивач є самозайнятою особою (судовим експертом) та одночасно зареєстрований як фізична особа-підприємець і перебуває на спрощеній системі оподаткування. Платник податків доводить про безпідставність вимог контролюючого органу, оскільки податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли така особа вже стоїть на обліку як самозайнята.

Верховний суд (далі – Суд, ВС) з цього приводу висловлює думку таким чином. Згідно з пунктами 4, 5 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Варто наголосити, що це рішення ВС стосується всіх самозайнятих осіб, котрі є платниками єдиного внеску, у межах провадження незалежної професійної діяльності, а саме: наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої або викладацької, а також медичної практики, адвокатської, нотаріальної практик, релігійної (місіонерської діяльності), іншої подібної діяльності та отримують дохід від неї.

Отже, повертаючись до вищезазначених положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зауважимо, що законодавець розмежовує платників єдиного внеску на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Цей закон не визначає такого платника єдиного внеску, як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. А отже, фізична особа-підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, є різними платниками єдиного внеску.

У цій справі позивач є платником єдиного внеску та фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування, отже він є платником єдиного внеску в розумінні пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Втім, податковий орган самочинно встановив платнику як фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності. Аналіз положень пункту 1 розділу ІІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року № 1162, свідчить про те, що взяття контролюючим органом на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється виключно за заявою такої особи за формою № 1-ЄСВ. Таким чином, взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючим органом за власною ініціативою шляхом встановлення «ознаки незалежної професійної діяльності» Порядок не передбачає.

Отже, ВС зауважив, що статус фізичної особи-підприємця з ознакою провадження незалежної професійної діяльності та, як наслідок, порядок обліку та сплати єдиного внеску такою особою Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не передбачає.

За результатом розгляду справи, Суд дійшов до висновку про безпідставне встановлення відповідачем позивачу як платнику єдиного внеску фізичній особі-підприємцю ознаки незалежної професійної діяльності та нарахування на цій підставі єдиного внеску.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Питання можливості оскарження наказу про проведення перевірки після допуску контролюючого органу до перевірки перегляне ВП ВС

27 Січня 2020

Дата та наслідки набуття чинності MLI для Кіпру

27 Січня 2020

Як підприємцю відобразити у річній декларації про майновий стан і доходи збитковий вид діяльності?

27 Січня 2020

Протягом доби обіг пального не здійснювався: як підтвердити факт у довідці?

27 Січня 2020

Платник зареєстрований в одному місці, а фактично проживаєте в іншому: куди подавати декларацію про доходи?

27 Січня 2020

Особливості сплати ПДФО юридичною особою за відокремлені підрозділи, - ДПС інформує

27 Січня 2020

Мінфін ставить крапки над «І»: П(С)БО-дисконтування дебіторки та кредиторки – зміна облікової оцінки

27 Січня 2020

Який граничний термін подання декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

27 Січня 2020