Знову про оподаткування прощеного боргу

Державна фіскальна служба України у листі від 19.08.2016 р. № 8750/С/99-99-13-02-03-14 надала роз'яснення щодо оподаткування у 2015 році доходу у вигляді основної суми боргу платника, прощеного кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Варто зауважити, що ДФСУ дещо запізнилась з цим роз'ясненням, оскільки строк подачі декларації з податку на доходи фізичних осіб за 2015 рік минув 1 травня 2016 року, а строк сплати податку – 1 серпня.

Податківці нагадали, що як додаткове благо до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається основна сума боргу платника, прощеного кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (на 2015 рік ця сума дорівнювала 609 грн). Кредитор зобов'язаний повідомити платника-боржника про прощення, направивши йому лист з повідомленням про вручення, підписавши з ним відповідний договір або надавши платнику повідомлення на підпис особисто. Кредитор повинен включити суму прощеного боргу до податкового розрахунку сум доходів, нарахованих на користь платників за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник, в свою чергу, зобов'язаний включити цю суму до річної декларації та сплатити податок.

Якщо кредитор не виконує обов'язків з повідомлення боржника, він зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента стосовно таких доходів.

Оподаткування, відповідно до норм закону 2015 року, здійснювалось за ставкою 15 % та 20 %, залежно від розміру бази оподаткування.

Крім того, зазначений дохід є базою оподаткування і для військового збору за ставкою 1,5 %, відповідно до положень пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.

В листі зауважено, що не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу основна сума боргу платника, прощеного кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 50 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 609 грн), а також сума процентів, комісії та штрафів.

Також було роз'яснено, що до такого виду доходу, як сума прощеного боргу, не може застосовуватись податкова соціальна пільга, адже прощений борг не є заробітною платою.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments