Зміни, що можуть торкнутися оподаткування пенсій

24 Березня 2016
Аа Аа

18 березня 2016 року у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону № 4268 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання», автором якого є народний депутат України Іван Вінник.  

Документ передбачає зменшення податкового навантаження на пенсії громадян шляхом збільшення розміру неоподатковуваної суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання та зменшення ставки податку.

При цьому нагадаємо, що оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), до якого Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», що набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни в частині оподаткування пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України.

Зокрема, згідно із підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Кодексу передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення. Ставка податку (пункт 167.4 статті 167 Кодексу) становить 15 відсотків бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної у підпункті 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Кодексу.

Отже, якщо сума пенсій у 2016 році перевищує 4134 гривень (3 мінімальні заробітні плати), то частина такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб і збором на загальних підставах.

За нормами статті 8 Закону України від 25 грудня 2015 року № 928-VIII «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2016 року становить 1378 гривень на місяць.    

Таким чином, запровадження норм проекту Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання» сприятиме забезпеченню принципу соціальної справедливості – установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків та зумовить зменшення податкового навантаження на пенсії громадян.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments