Збирання інформації для нерезидента може утворювати ПП, якщо є звичайною діяльністю материнської компанії

21 січня 2019 року Окружним адміністративним судом міста Києва, за результатами нового розгляду справи №2а-16434/12/2670, було винесено позитивне для фіскального органу рішення, в якому підтвердив утворення постійного представництва  іноземної компанії в Україні.

Відповідно до висновку суду, якщо основний вид діяльності представництва є тотожнім з видом діяльності нерезидента (материнської компанії), визначеним у статутним документах нерезидента, то дане представництво в цілях оподаткування розглядається як постійне представництво.

Особливістю цієї справи є те, що суб’єкт господарювання як за статутом так і фактично здійснював лише допоміжну діяльність, а саме збір інформації для подальшого дослідження ринку ІТ технологій. А збирання інформації для нерезидента є винятком із утворення постійного представництва, відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 ПК України.

Як наслідок, при початковому оскаржені донарахування, суди враховували вказане положення буквально і не визнавали утворення постійного представництва.

Однак, Верховний Суд, при розгляді справи, вказав на  той факт, що «…представництво здійснювало на території України діяльність, аналогічну основній діяльності материнської компанії, визначеної в установчих документах останньої (збір інформації), а тому, за висновком судів, діяльність позивача містить ознаки постійного представництва й згідно із положеннями Угоди, пункту 13.8   статті 13 Закону №334/94-ВР    та відповідно допункту 160.8 статті 160   ПК України є оподатковуваною на території України».

Фактично, винятки із визначення постійного представництва є устарілими, та на сьогодні визначена підготовча та допоміжна діяльність в  підпункті 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 ПК України може бути основною та прибуткоформуючою. А тому повинна вона повинна тестуватись на відповідність діяльності нерезидента.

До такого ж дійшов до висновку ОАСК, вказавши, що: «…діяльність представництва не є допоміжною або підготовчою по відношенню до діяльності материнської компанії, а має ознаки тотожної діяльності, тобто представництво здійснювало збір, пошук інформації для материнської компанії, яка в подальшому була реалізована нею Третім особам.  Оскільки основний вид діяльності представництва є тотожнім з видом діяльності нерезидента (материнської компанії), визначеним у статутним документах нерезидента, то дане представництво в цілях оподаткування розглядається як постійне представництво».

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments