Затримка розрахунку при звільненні працівника – сплатіть ПДФО та ВЗ

22 Червня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України у Листі від 09.06.2016 р. № 12817/6/99-99-13-02-03-15 роз’яснила порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором (далі – ВЗ), а також нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) на дохід у вигляді суми середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час затримки розрахунку при звільненні працівника.

Відповідно до статей 116 та 117 Кодексу законів про працю від 10.12.1971 № 322-VIII виплати всіх сум при звільненні працівника здійснюються у день звільнення або не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Якщо ж роботодавець через затримку не здійснює розрахунок із працівником, то зобов’язаний виплатити йому середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Оскільки такий вид доходу все таки був отриманий працівником, то із нього податковому агенту, що виступає у ролі колишнього роботодавця, слід утримати ПДФО та ВЗ.

Суму середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час затримки розрахунку при звільненні працівника, слід класифікувати як інші доходи, відповідно до підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України), оскільки між роботодавцем і колишнім працівником уже відсутні трудові відносини. Визначення виду доходу впливає на його відображення у податковому розрахунку 1-ДФ, а інші доходи зазначаються за ознакою "127".

Оскільки об’єкти оподаткування військового збору фактично дублюють об’єкти оподаткування ПДФО, то із даного доходу утримується також ВЗ за ставкою 1,5 %, відповідно до пункту 161 Перехідних положень ПК України. Ставка ПДФО, згідно зі статтею 167 ПК України, на суму середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час затримки розрахунку при звільненні працівника становить 18 %.

Що стосується нарахування ЄСВ, то відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на  загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відшкодування, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні, не є базою нарахування єдиного внеску.

Отже, сума середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час затримки розрахунку при звільненні працівника, є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ за ставками 18 % та 1,5 % відповідно, і не є базою нарахування ЄСВ.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments