Застосування звичайної ціни при нарахуванні ПДВ

31 Серпня 2016 #ПДВ #Роз'яснення ДФС
Аа Аа

Головне управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області на своєму офіційному веб-сайті розмістило інформаційний матеріал, в якому надало відповідь на питання про застосовування звичайних цін при нарахуванні ПДВ.

Так, звичайною ціною, згідно з підпунктом 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, вважається ціна на товари (роботи, послуги), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПК України. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Ринковою ціною, відповідно до підпункту 14.1.219 пункту 14.1 статті 14 ПК України, є та ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склались на ринку ідентичних (а за їх відсутності – однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах.

У правилах визначення бази оподаткування ПДВ в разі постачання товарів/послуг, що передбачені у статті 188 ПК України, вказано, що при постачанні платником ПДВ самостійно виготовлених товарів/послуг база оподаткування визначається із договірної вартості, проте не може бути нижчою за звичайні ціни, які склались на момент їх постачання.

Фіскали нагадують, що для уникнення негативних наслідків у вигляді донарахувань податкових зобов’язань з ПДВ та фінансових санкцій під час податкових перевірок, платнику доцільно періодично проводити маркетингові дослідження та документувати їх результати, в яких має бути чітко зафіксовано, що на момент поставки ціна на власні товари чи послуги відповідала рівню звичайних цін, враховуючі аналогічні за характеристиками активи, умови та час постачання тощо.

До того ж наявний перелік окремих операцій, під час здійснення яких в ПК України встановлені конкретні параметри у питанні застосування звичайних цін. Зокрема:

  1. якщо ціни на товари (роботи, послуги) підлягають державному регулюванню (крім встановлення мінімальних або індикативних цін), звичайною вважається ціна, встановлена відповідно до правил такого регулювання;
  2. у разі встановлення державою мінімальної ціни, звичайною ціною вважається ціна, визначена сторонами договору, але не нижче за мінімальну чи індикативну ціну;
  3. якщо під час здійснення операції є обов’язковим проведення оцінки, то звичайною ціною є оціночна вартість;
  4. якщо обов’язковість проведення аукціону передбачено законом, звичайною ціною вважається ціна, яка склалась за його результатами;
  5. якщо продаж активу, переданого в заставу позичальником із метою забезпечення вимог кредитора, здійснюється у примусовому порядку згідно із законодавством, звичайною ціною є ціна, сформована під час такого продажу.

Більше про звичайну ціну Ви можете дізнатись у таких аналітичних матеріалах:

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments