Загибель урожаю – чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання?

31 Березня 2016
Аа Аа

В інформаційно-довідковому ресурсі "ЗІР" (категорія 101.24) контролюючий орган вкотре підтвердив свою позицію стосовно того, що товари/послуги, які використовувались для посівів урожаю, який в подальшому був знищений (загинув), вважаються використаними в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Відтак, платник ПДВ повинен нарахувати податкові зобов’язання по таким товарам/послугам та скласти і зареєструвати зведену податкову накладну, відповідно до підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України (далі – ПК України).

Разом з тим, звертаємо вашу увагу, що вищезазначена позиція не підтримується судовими органами.

Зокрема, в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.05.2015 року у справі № 820/819/15 було вказано: «Настання негативних наслідків у виді загибелі врожаю не може бути підставою для визначення операції з проведення посіву з метою вирощування врожаю як операції, що не є господарською. Жодними положеннями ПК України не поставлено віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту в залежність від результатів господарської діяльності підприємства, отримання відповідного комерційного зиску, а також від можливості реалізації виготовленої продукції».

На нашу думку, така позиція суду є абсолютно виправданою, оскільки за підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України, господарська діяльність – це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами. Посів здійснюється платником для отримання в майбутньому прибутку від урожаю. А тому, втрата урожаю є лише збитковим наслідком такої господарської діяльності платника.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments