ВС про затримку остаточного розрахунку при звільненні працівника

У своєму рішенні від 16.01.2018 по справі № 446/509/16-ц Верховний Суд (далі – ВС, Суд) розглянув справу, в якій йдеться про відповідальність роботодавця у звʼязку із затримкою остаточного розрахунку по заробітній платі при звільненні працівника і строки позовної давності в такому випадку.

Фактичні обставини справи нам говорять про таке. Районний суд в липні 2012 виніс рішення про виплату працівникові раніше простроченої роботодавцем заробітньої плати. Проте роботодавець виплатив її тільки в січні 2014 року. У зв’язку з цим працівник звернувся до суду, щоб отримати компенсацію за затримку виплати заробітної плати, а також середнього заробітку за весь час такої затримки. Проте важливим є те, що працівник порушив тримісячний строк позовної давності, звернувшись до суду аж в березні 2016 року. Позивач зазначив, що про розрахунок відповідача дізнався з листа Відділу державної виконавчої служби районного управління юстиції від 14 грудня 2015 року, а тому вважає що строки звернення до суду з цим позовом пропущені з поважних причин і просить суд їх поновити.

Суд першої інстанції в задоволенні позовних вимог звільненої особи відмовив, а суд апеляційної інстанції залишив рішення попередньої інстанції без змін.

Верховний Суд, висловлюючи свою думку у цій справі, звернув увагу на офіційне  тлумачення положень статті 233 Кодексу законів про працю України у взаємозв'язку з положеннями статей 117, 237-1 цього Кодексу. Так, положення частини першої статті 233 Кодексу законів про працю України у взаємозв'язку з положеннями статей 116, 117 цього Кодексу слід розуміти так, що для звернення працівника до суду з заявою про вирішення трудового спору щодо стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку при звільненні та про відшкодування завданої при цьому моральної шкоди встановлено тримісячний строк, перебіг якого розпочинається з дня, коли звільнений працівник дізнався або повинен був дізнатися про те, що власник або уповноважений ним орган, з вини якого сталася затримка виплати всіх належних при звільненні сум, фактично з ним розрахувався, тому позивач справді пропустив строк без поважних причин на це.

Щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України викладено такий правовий висновок: положення частини другої статті 223 Кодексу законів про працю України слід розуміти так, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Тому в цьому випадку особі справді повинні були виплатити компенсацію у зв'язку з втратою частини заробітної плати через термінів її виплати.

Варто зазначити, що суди попередніх інстанцій відмовили у задоволенні позову у повному обсязі і неправомірно застосували тримісячний строк звернення до суду і до позовної вимоги про стягнення компенсації у зв'язку з втратою частини заробітної плати через порушення термінів її виплати. Вони ототожнили застосування тримісячного строку як до позовної вимоги про стягнення з роботодавця на користь особи середнього заробітку за час затримки розрахунку по заробітній платі, так і до позовної вимоги про стягнення компенсації у зв'язку з втратою частини заробітної плати через порушення термінів її виплати.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Вид діяльності заборонено для ведення спрощеної системи: чи є це підставою для відмови у реєстрації?

20 Червня 2019

Чи можна у судовому порядку змусити контрагента зареєструвати ПН?

20 Червня 2019

Які валютні операції здійснюються за наявності ліцензії Національного банку України?

20 Червня 2019

Чи може юрособа – платник ЄП 3-ї групи протягом поточного року обрати 4-ту групу платників ЄП?

20 Червня 2019

Як оподатковуються проценти на суми депозитних рахунків фізосіб у банках?

20 Червня 2019

Збільшення реєстраційної суми в системі електронного адміністрування ПДВ, - ДФС інформує

20 Червня 2019

Подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування через Е - кабінет: покроковий алгоритм

20 Червня 2019

Суму податкового зобов’язання, зазначену у податковій декларації про майновий стан, необхідно сплатити до 31 липня 2019

20 Червня 2019