ВР планує вивести доходи від оренди житла із тіні

Нещодавно на сайті Верховної Ради України було опубліковано проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового навантаження на доходи фізичних осіб, що отримані від надання в оренду  житлових приміщень» № 4909 від 07.07.2016 (далі – Законопроект). Цим Законопроектом встановлюється пільга з податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) у вигляді зменшеної ставки при оподаткуванні доходу, отриманого фізичною особою від надання нерухомості у житловий найм.

Незважаючи на те, що в Україні лише 4,8 % населення винаймають житло (за даними Державної служби статистики України у 2010 році), на сьогодні фактично відсутній ринок оренди житла. Тому метою цього Законопроекту є виведення з тіні доходу, отриманого від оренди житла. Відсутність укладених договорів у зв’язку із важким податковим навантаженням на фізичних осіб фактично не виробила механізму боротьби ухилення від сплати податків.

Законопроектом № 4909 пропонують зменшити ставку оподаткування доходу, отриманого від надання в оренду житлового приміщення та/або їх частини з 18 % (що діє на сьогодні) до 5 %.

Крім того, спосіб оподаткування вищезазначеного доходу за пільговими ставками відповідає практиці інших кран. Для прикладу, у Франції ставка податку від надання в оренду нерухомості становить 2,5 %. Суб’єкти законодавчої ініціативи звертають увагу на те, що за своєю природою доходи від надання в оренду житла є видом пасивних доходів, а тому зменшення ставки оподаткування повинно збільшити кількість платників податку.

Отже, вважаємо, що такі зміни є позитивними та обґрунтованими, проте крім змін до статті 167 ПК України потрібно також внести зміни до підпункту 170.1.4. пункту 170.1 статті 170 ПК України, що також визначає ставку податку щодо даного виду доходу.

Однозначно позитивний ефект матиме запропонована зміна щодо підвищення відповідальності за ухилення від сплати ПДФО з такого доходу. Так, пропонують внести зміни до статті 127  ПК України та встановити відповідальність у п’ятикратному розмірі нарахованого контролюючим органом податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету.

Вважаємо, що саме такі механізми боротьби з ухиленням від сплати податків у вигляді одночасного зменшення ставки податку та посилення відповідальності є дієвим інструментом виведення з тіні доходів фізичних осіб від надання житла в оренду.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments