Виробники «в системі»: як виробникам пального зараховувати акцизний податок з сировини в рамках СЕАРП

06 Травня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України в листі від 15.04.2016 р. № 8611/6/99-99-15-03-03-15 «Про надання роз’яснення» роз’яснила щодо механізму сплати акцизного податку виробниками пального в рамках СЕАРП (системи електронного адміністрування реалізації пального) у разі, якщо для виготовлення пального використовувалася підакцизна продукція.

Нагадаємо, що як до запровадження СЕАРП (п. 13 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПК України), так і під час дії положень про СЕАРП (п. 217.6 ПК України) виробник пального зменшує суму акцизного податку з готової продукції (пального) на суму акцизного податку з підакцизної сировини, розраховану за ставками, чинними на момент реалізації пального.

Варто зауважити, що такий механізм передбачений для випадків, коли акцизний податок з сировини підлягає сплаті, тобто виникло податкове зобов’язання з акцизного податку на сировину – є факт реалізації виробником або факт імпорту такої продукції. Зокрема, це має місце у випадку придбання виробником пального підакцизної сировини.

У вказаному листі ДФС України зазначено:

«Визначений пп. 2, 3 [п. 13] підрозділу 5 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу механізм для розрахунку акцизного податку при виробництві пального з використанням підакцизної сировини, з якої сплачено акцизний податок, застосовувався лише до 29 лютого 2016 року (включно), тобто до запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального.

Отже, після запровадження СЕАРП, тобто після 01.03.2016 р., Товариство не може скористатися механізмом зменшення суми акцизного податку до сплати на суму акцизного податку, розраховану для сировини, з якої сплачено акцизний податок, визначеним пп. 2, 3 [п. 13] підрозділу 5 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, оскільки такий механізм є тимчасовим та діяв до запровадження СЕАРП. Під час функціонування СЕАРП застосовуються норми пп. 217.1.6 п. 217.1 ст. 217 Кодексу».

Звертаємо Вашу увагу, що мова йде про неможливість застосовувати конкретний механізм (шляхом отримання довідки від виробника або імпортера, а також підтвердження контролюючого органу), а не про неможливість зарахування акцизного податку з сировини.

Так, із запровадженням СЕАРП такий механізм реалізовуватиметься в один з таких варіантів:

  • У разі якщо сировина також належить до пального, а в процесі виробництва змінюється код УКТ ЗЕД – застосовується пп. 232.4.3 ПК України: суб’єкт подає заявку на поповнення обсягу залишку пального, в якій зазначаються обсяги пального однієї товарної позиції, що збільшуються, та обсяги пального іншої товарної позиції, що зменшуються.

При цьому, якщо сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого збільшується, є більшою, ніж сума акцизного податку на пальне, обсяг залишків якого зменшується у зв’язку зі зміною їх фізико-хімічних показників, заявка на поповнення обсягу залишку пального оформляється на суму різниці сум акцизного податку, розрахованих за відповідними ставками з відповідних обсягів залишку пального, що збільшуються та зменшуються, та реєструється із списанням з облікової картки грошових коштів в розмірі такої різниці.

  • У разі якщо сировина також належить до пального, код УКТ ЗЕД продукції не змінюється– за загальними нормами щодо функціонування СЕАРП обсяг придбаного пального зараховується в обсяг залишку пального для реєстрації акцизних накладних (ст. 232 ПК України), а отже, будь-який платник (а не лише виробник) може зменшувати суму акцизного податку з готової продукції на суму акцизного податку з сировини. При цьому, процедура прописана таким чином, що акцизний податок на пальне з сировини вираховується за ставками на дату виникнення.

Якщо ж як сировина використовуються інші підакцизні товари, окрім пального, операції з реалізації звільняються за пп. 213.3.5 та 213.3.6 ПК України (для біоетанолу – див. також пп. г, ґ пп. 229.1.1 ПК України).

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments