Виправлення ІПН покупця у податковій накладній

08 Липня 2016
Аа Аа

У загальнодоступному інформаційному ресурсі «ЗІР» (категорія 101.30) було надано роз’яснення щодо застосування фінансової відповідальності до постачальника – платника ПДВ у разі виправлення помилок у полі «Індивідуальний податковий номер покупця» (далі – ІПН покупця) податкової накладної після 15 календарних днів, наступних за датою складання податкової накладної.

 Зокрема контролюючим органом було зазначено, що у разі виправлення помилки у полі «Індивідуальний податковий номер покупця» податкової накладної, продавцем складається розрахунок коригування до такої податкової накладної та друга податкова накладна з правильним ІПН покупця. У полі «Дата складання» такої накладної зазначається дата складання податкової накладної з помилковим ІПН покупця.

Крім того, у роз’ясненні було сказано, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. Порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН тягнуть за собою накладення штрафів у розмірі, визначеному статтею 120-1 ПК України.

Водночас, звертаємо Вашу увагу, що пунктом 192.1 статті 192 ПК України встановлюється наступне: «Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу – платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Розрахунки коригування, складені платником податку до податкових накладних, що не видаються отримувачу, які складені до 1 лютого 2015 року, а також складені під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних таким платником податку.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг».

Так, можна дійти висновку, що, фактично, пункт 192.1 статті 192 ПК України встановлює обов’язок реєструвати розрахунки коригування лише у разі, якщо:

1) зміни пов’язані з компенсацією вартості товарів/послуг;

2) розрахунки коригування, складені платником податку до податкових накладних, що не видаються отримувачу, що складені до 1 лютого 2015 року;

3) розрахунки коригування складені до податкових накладних щодо послуг, отриманих від нерезидента.

Якщо ж розрахунок коригування складається з метою виправлення помилок у податковій накладній, яка не змінює суму компенсації вартості товарів, у платника відсутній обов’язок щодо його реєстрації.

Отже, платник ПДВ у зазначеному в цьому роз’ясненні випадку не повинен нести відповідальність за статтею 120-1 ПК України. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments