Виплата неустойки за поставлену браковану продукцію: що з оподаткуванням?

ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 20.11.2019 №1438/6/99-00-07-03-02-15/ІПК було роз'ясненно порядок оподаткування ПДВ та податком на прибуток операції з виплати неустойки за поставлену браковану продукцію.

Слід сказати, що у разі поставки продукції неналежної якості, покупець може вимагати повернення продукції, або усунення недоліків поставлених товарів, або прийняти товари з оплатою за ціною, встановленою для товарів відповідного сорту, або відмовитися від прийняття і оплати поставлених товарів. Крім того, додатковим захистом слугує право стягнення неустойки з постачальника, відповідно до норм Господарського кодексу України.

Щодо оподаткування ПДВ

Вирішальним фактором стає факт повернення товару. У разі, якщо товар було повернено, то учасники зобов’язані скоригувати податкових зобов'язань з ПДВ, відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України.

Однак, у разі прийняття товару й обмеженням лише виплатою  постачальником неустойки покупцю за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань (поставка бракованої продукції), то така виплата не спричиняє підстав для коригування податкових зобов'язань з ПДВ, нарахованих таким постачальником при постачанні продукції, яка повністю або частково виявилась бракованою (за умови, що продукція не повертається постачальнику).

При цьому, при виявленні бракованої продукції, яка не може бути використана в господарській діяльності, при придбанні якої був сформований податковий кредит, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому виявлено брак, і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну виходячи з вартості придбання такої продукції.

 

Щодо включення до витрат суми по виплаті компенсації браку за претензіями

Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць при коригуванні фінансового результату до оподаткування на суми витрат при виплаті компенсації по претензіях за бракований товар (без урахування штрафних санкцій, пені і неустойки).

Разом з тим, якщо платник податку на прибуток відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів нараховує на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу штрафи, пені, неустойки, то такий платник має збільшити фінансовий результат до оподаткування на відповідні суми штрафів, пені, неустойки.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments