Відсутність ППР з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: наслідки для платника

У зв’язку з численними запитаннями користувачів щодо наслідків порушення контролюючими органами строку надсилання податкового-повідомлення рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, пропонуємо Вашій увазі аналітичну довідку з цього питання.

Обов’язок обчислення суми податкового зобов’язання з податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України (далі – ПК України) покладається на контролюючі органи.

Згідно із підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення (далі – ППР) про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті та відповідні платіжні реквізити, зокрема органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Проте часто контролюючі органи порушують строки надсилання ППР з податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки. Для платника це матиме наступні наслідки:

По-перше, оскільки строк сплати податкового зобов’язання обраховується з дня вручення податкового повідомлення-рішення (протягом  60 днів з моменту вручення), до платника не можуть бути застосовані будь-які штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку до моменту отримання ним ППР. Штрафні санкції застосовуватимуться у випадку несплати суми податку протягом 60 днів з моменту вручення платнику ППР.

По-друге, у випадку отримання ППР після законодавчо встановленого строку платник не звільняється від обов’язку сплати суми податку. Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України, якщо сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому ПК України.

По-третє, платник не зобов’язаний звертатись до контролюючого органу з інформацією щодо об’єкта оподаткування податком на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, у випадку неотримання ППР, що підтверджується наступним:

  1. Відповідний обов’язок платників податку не передбачений податковим законодавством, зокрема статтею 16 Податкового кодексу України. При цьому, згідно із статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
  2. Відповідно до підпункту 266.7.4 пункту 266.7 статті 266 ПК України відомості, необхідні для розрахунку податку за місцем розташування об’єкта нерухомого майна подаються контролюючим органам органами державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органами, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб. Також підпункт 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України встановлює, що для обчислення бази оподаткування контролюючі органи у тому числі користуються даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно. Таким чином ідентифікація об’єктів оподаткування податком на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, здійснюється контролюючим органом при взаємодії із органами державної реєстрації прав на нерухоме майно, органами, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, з використання даних державного реєстру прав на нерухоме майно та без участі платника податку.
  3. Оскільки обов’язок інформування контролюючих органів у даному випадку відсутній, неподання інформації про об’єкти оподаткування податком на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, не може розглядатись як податкове правопорушення, що унеможливлює притягнення платника до відповідальності. Більше того, Глава 11 ПК України, яка закріплює положення про відповідальність за порушення норм податкового законодавства, не містить санкції за таку поведінку платника податку.

Таким чином, інформування контролюючого органу про наявність об’єкта оподаткування податком на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, є виключно правом, а не обов’язком платника податку, що виключає можливість притягнення до відповідальності за невчинення відповідних дій.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments