Відображення в СЕАРП пального, реалізованого для хімічної промисловості за нульовою ставкою

ДФС України видала лист від 10.08.2016 №17341/6/99-99-12-03-03-15, у якому розглянула питання діяльності СЕАРП та оподаткування акцизним податком. Платник, який звернувся до ДФС України з відповідним запитом на індивідуальну податкову консультацію, виробляє бензол сирий кам’яновугільний, який реалізується для переробки суб’єкту хімічної промисловості відповідно до пункту 229.6 ПК України.

ДФС України зазначила, що бензол сирий кам’яновугільний належить до товарної позиції 2707 10 90 00 УКТ ЗЕД, а тому є пальним.

Для реалізації такого пального, незважаючи на дію норм пункту 229.6 ПК України, суб’єкт повинен:

  • бути зареєстрованим в СЕАРП;
  • складати акцизну накладну на обсяг реалізованого пального, у тому числі за нульовою ставкою;
  • у разі недостатності обсягу пального, на який реєструються акцизні накладні, – зареєструвати заявку на поповнення обсягу пального та сплатити відповідні суми акцизного податку.

Крім заявки, обсяг для реєстрації акцизної накладної збільшується за рахунок овердрафту для виробників відповідно до пункту 10 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України.

Таким чином, не виключена ситуація, коли виробник пального повинен буде переплатити акцизний податок на спеціальний рахунок в СЕАРП для реалізації пального, реалізація якого здійснюється за нульовою ставкою відповідно до пункту 229.6 ПК України.

ДФС України пропонує за результатами звітного періоду відобразити несплачену суму акцизного податку (у зв’язку з дією норми пункту 229.6 ПК України) у графі 11 Додатку 4 до Декларації акцизного податку (форма за наказом Мінфіну від 23.01.2015 року № 14), а при утворенні надміру сплаченого акцизного податку скористатись процедурою, передбаченою статтею 43 ПК України.

Додамо, що СЕАРП запроваджувалась як система, в рамках якої обліковується фізичний рух всього наявного в Україні пального, а отже, контролюється його якість та повнота сплати акцизу. Наразі чинне законодавство не передбачає (і не повинне передбачати) можливості втручання в СЕАРП, а отже, єдина можливість скористатись звільненням за пунктом 229.6 ПК України – це загальні норми статті 43 ПК України. Проте, на нашу думку, це не нормальний порядок речей, оскільки на практиці виникає дедалі більше ситуацій, коли сума акцизу, сплачена в СЕАРП, не відповідає іншим законодавчим вимогам. Сплата акцизного податку поза СЕАРП, як і виникнення переплати без вини платника або не внаслідок спору з податковою, може бути лише у виняткових випадках. Отже, зміни в цій частині необхідні, зокрема врахування відповідного обсягу пального, на який виписується податковий вексель.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments