Відголоски круглого столу

20 Квітня 2016
Аа Аа

13 квітня у стінах Вищого адміністративного суду України відбувся круглий стіл на тему: «Практичні аспекти застосування адміністративними судами практики Європейського суду з прав людини». Акцент заходу був спрямований на панельну дискусію з австрійськими експертами Едіт Целлер (Генеральним секретарем Європейської асоціації адміністративних суддів, доктором права) та Гейнріхом Зенсом (суддею Адміністративного суду Австрії, екс-генеральним секретарем Європейської асоціації адміністративних суддів, доктором права).

Захід був організований за підтримки Вищого адміністративного суду України, Громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» та Громадської організації «Асоціація податкових радників».

У круглому столі взяли участь: Президент ГО «Асоціація адміністративних суддів» Олександр Пасенюк, заступник Голови ВАСУ Михайло Цуркан, і Президент ГО «Асоціація податкових радників» Данило Гетманцев, які повідомили про важливість застосування практики ЄСПЛ у діяльності адміністративних судів.

Модераторами дискусії виступили віце-президенти ГО «Асоціація адміністративних суддів» Наталія Блажівська та Богдан Санін.

Доповідачі поділились своїм досвідом при використанні практики ЄСПЛ суддями країн Європейського союзу та розповіли про побудову роботи в судах по ознайомленню з практикою ЄСПЛ суддів та працівників суду.

Окрема увага під час заходу була приділена питанню відповідальності суддів у країнах ЄС за неврахування практики ЄСПЛ при винесені рішень, а також практиці виконання рішень ЄСПЛ у країнах ЄС.

Президент ГО «Асоціація адміністративних суддів» Олександр Пасенюк розповів, що одним з основних завдань адміністративного судочинства є захист прав та свобод фізичних та юридичних осіб з боку публічної влади. Сотні тисяч позовів, які щорічно розглядаються в адміністративних судах від громадян до органів державної влади, мають можливість коригувати як державно-управлінську діяльність, так і відновлювати порушені права простих громадян, юридичних осіб. І правильне вирішення спору у великій мірі залежить від знання практики ЄСПЛ.

«Перший крок у цьому напрямку – залучення практики ЄСПЛ, втілення її в практичну площину. Розгляд адміністративних справ робить нещодавно створена  ГО «Асоціація адміністративних суддів України», яка діє в інтересах суддів і виконує основні завдання, такі як захист прав та свобод громадян, юридичних осіб і підвищення професійного рівня практикуючих осіб. Я думаю, що цей захід дасть певну допомогу суддям в їх практичній діяльності», – зазначив Олександр Пасенюк та подякував ГО «Асоціація податкових радників» за надану технічну допомогу у проведенні круглого столу.

Заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан у привітальному слові сказав про початок засідань, які будуть присвячені саме практичним аспектам застосування українськими судами практики ЄСПЛ.

«Переконаний, що спілкування з європейськими колегами надасть змогу поглянути на їх досвід та зрозуміти, на якій стадії розуміння інформації, принципів і поглядів знаходимося ми, щоб якомога більше використовувати в своїй практиці самі рішення Європейського суду і вже своєю практикою спонукати Європейський суд приймати нові рішення. Я гадаю, що ця зустріч підніме нашу впевненість у тому, що ми на правильному шляху», – сказав Михайло Цуркан.

Президент ГО «Асоціація податкових радників» Данило Гетманцев в свою чергу привітав колег та всіх присутніх з рідкісною та унікальною можливістю поспілкуватися з практиками, суддями з Європи, та тими людьми, які можуть поділитися своїм досвідом.

«Хочу подякувати Едіт Целлер і Гейнріху Зенсу за те, що вони погодилися взяти участь у круглому столі, та підкреслити важливість цього, оскільки розбудова системи адміністративних судів, що займає особливе місце в судовій системі України, є настільки важливою, що від цього залежить майбутнє української держави, і це без перебільшення. Адже це саме та система судів, яка може завтра забезпечити законність інтересів наших громадян у відносинах з державою. Саме тому, такі заходи є дуже важливими і покликані зміцнити систему адміністративних судів, зробити її більш професійною, більш незалежною та нарешті дати поштовх для її майбутнього розвитку», – сказав Данило Гетманцев.

На панельній дискусії віце-президент ГО «Асоціація адміністративних суддів», і за сумісництвом – модератор круглого столу, Наталія Блажівська зазначила, що на цьому заході не просто ведеться мова про те, що практика Європейського суду є джерелом права.

«Ми вперше будемо говорити про практичні аспекти застосування практики ЄСПЛ з суддями-практиками Європейських країн», – зазначила Наталія Блажівська.

Генеральний секретар Європейської асоціації адміністративних суддів, доктор права Едіт Целлар розповіла про застосування Конвенції в судах Європи, зазначивши, що так як і в Україні, європейські судді мають такі ж проблеми.

«Я вітаю відкритий міжнародний діалог, який дозволить українським колегам перейняти досвід країн, в яких проблеми успішно вирішуються», – сказала Едіт Целлар.

Також австрійський експерт наголосила на питанні незалежності судової влади, зокрема, щодо відповідальності суддів. Така практика є ефективною та може бути задіяна в Україні.

«Незалежність європейських суддів ґрунтується на статті 6 Конвенції, Рекомендаціях Ради Європи та Європейських стандартах», – повідомила Едіт Целлар.

З приводу цього Генріх Зенс висловив думку, що хоча Конвенція і є загальною базою для Європейського союзу, важливо, як судді імплементують її в національні юрисдикції, адже вона застосовується по різному в різних країнах.

Асоціація Європейських адміністративних суддів була створена у 2000 році та являла собою майданчик для роботи. На сьогодні члени Асоціації включають організації з 17 країн Європи та 700 суддів – індивідуальних членів з 11 країн.

Наталія Блажівська повідомила австрійським судовим експертам про подання заявки на вступ в Європейську асоціацію Європейських суддів.

«Для нас важливо відзначити передусім те, що саме у Кодексі адміністративного судочинства, яким керуємося ми, судді адміністративних судів у першому кодексі України, в якому було закріплено верховенство права і застосування практики ЄСПЛ, що ще раз підкреслює важливість для нас вивчення прогресивного досвіду інших країн», – розповіла Наталія Блажівська.

Важливим питанням також є відповідальність суддів цивілізованих європейських країн у випадку некоректного застосування практики ЄСПЛ, а також у випадку винесення рішення проти конкретної країни.

«Для українських суддів це питання набуло особливої ваги у світлі Закону України, який було прийнято після революції гідності», – зазначила Наталія Блажівська.

Едіт Целлар представила глибинний аналіз, який буде орієнтиром для українських суддів, адже в рамках асоціації планується створення комітету, який буде займатися питаннями практичного застосування практики ЄСПЛ.

Як стало відомо із доповіді пані Едіт, питання перекладів практики ЄСПЛ по-різному вирішується в різних країнах і очевидно, виходячи з того, що більшість європейських суддів вільно володіють англійською і французькою мовами, до чого прагнуть українські судді.

Наталія Блажівська повідомила, що на сьогодні офіційні переклади здійснені Міністерством юстиції (прим. ред.: відповідно до законодавства, офіційний переклад рішень ЄСПЛ здійснює Міністерство юстиції), але кількість цих перекладів не відповідає потребам, які стоять перед Міністерством юстиції, адже згідно зі своїм положенням, воно здійснює переклади рішень, які стосуються України. Отже, переклади європейських рішень, прийнятими в інших країнах, є невід’ємною частиною практики ЄСПЛ.

«Наша мета – справедливий світ, в якому панує верховенство права, а верховенство права неможливе без належного застосування практики ЄСПЛ», – сказала Наталія Блажівська.

З відповідей австрійських експертів, віце-президент ГО «Асоціація адміністративних суддів» Богдан Санін зробив висновок, що думка Європейського суду не є сталою, вона постійно розвивається, так само, як розвиваються демократичні принципи в Європі.

Данило Гетманцев підсумував результати зустрічі, зазначивши, що досвід Європейського суду з прав людини, як і досвід Європейського суду справедливості для України є дуже важливим.

«Такий досвід надважливий, він не для сліпого слідування та копіювання, а саме осмислення тих правових процесів, які відбуваються в Україні через призму нашого досвіду і права свідомості, яке є в нас. Безперечно, Європейський суд з прав людини є більш гідним у застосуванні тих джерел права, які є мало застосовуваними в Україні. Ми повинні плідно працювати над тим, щоб наша судова система, а особливо адміністративна судова система, взяла найкраще з досвіду наших колег. Я переконаний, що такі зустрічі  будуть сприяти цьому і зараз, і в майбутньому», – сказав Данило Гетманцев.

Зазначимо, що до обговорення актуальних питань на круглому столі долучились судді Вищого адміністративного суду України, окружних та апеляційних судів, а також науковці та практикуючі юристи.

«Круглий стіл став унікальною платформою для діалогу між європейськими та українськими фахівцями в галузі права при застосуванні практики Європейського суду з прав людини. Ми намагатимемось і в подальшому збирати широке коло фахівців для обговорення найбільш актуальних питань та обміну досвідом», – зазначила Віце-президент ГО «Асоціація адміністративних суддів», суддя Вищого адміністративного суду України Наталія Блажівська.

ЧОРНОГОР Олена

Журналіст TaxLink

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments