Верховний Суд України відмовляє податковій у задоволенні клопотань про звільнення від сплати судового збору

09 Лютого 2016
Аа Аа

Нагадаємо, що з 1 вересня 2015 року, із внесенням змін до Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI, за розгляд усіх майнових спорів, зокрема спорів про визнання незаконними податкових повідомлень-рішень (ППР) повинен сплачуватися збір в розмірі 1,5% від ціни позову.

Хоч державні органи і позбавили пільг при сплаті судового збору, органи доходів і зборів продовжують звертатись до суду, не сплачуючи такий збір. При цьому, контролюючі органи, при оскарженні судових рішень, подають до судів клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв’язку із тим, що кошторисом не передбачено видатків на сплату судового збору. Така практика ставить під загрозу принцип рівності сторін, адже платникам податків, на відміну від контролюючих органів, доводиться сплачувати судовий збір. Це суттєво обмежує доступ платників податків до правосуддя.

Проте Верховний Суд України у своїх ухвалах від початку лютого 2016 року (№ 826/17653/14 від 04.02.2016, 826/547/14 від 04.02.2015) зазначив, що такі доводи контролюючих органів не заслуговують на увагу, оскільки пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» (надалі – Закон України № 484-VIII), яким серед іншого скасовано встановлені раніше для податкових органів пільги щодо його сплати, Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів. Виходячи з цього, у задоволенні клопотання ДПІ про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.

Необхідно також зазначити, що наразі у Верховній Раді України зареєстровано декілька законопроектів, які направлені проти уникнення контролюючими органами від сплати судового збору. Наприклад, законопроект №3852 “Про внесення змін до Закону України "Про судовий збір" (щодо об'єктів справляння судового збору, визначення його розміру та підстав для повернення)” передбачає віднесення подання в рамках ст. 183-3 КАС (механізм, який контролюючі органи часто використовують при уникненні від сплати судового збору) до об’єктів справляння судового збору.

Враховуючи все вищенаведене та вагому вагу задоволених апеляційними, касаційними судами клопотань про звільнення від сплати судового збору ДПІ, можна констатувати факт, що контролюючі органи зобов’язані сплачувати судовий збір при зверненні до суду, адже пільги для таких органів були скасовані Законом України № 484-VIII і відповідно Кабінет Міністрів України в межах бюджету зобов’язаний забезпечити відповідне фінансування.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини: