Верховний Суд визнав неправомірними дії органів ПФУ щодо припинення виплати пенсій переселенцям непідконтрольної території

Велика Палата Верховного Суду у справі щодо призупинення виплати пенсій пенсіонерам-переселенцям за даними Служби безпеки України в яких зазначається інформація про проживання на непідконтрольній українській владі території зробила висновок та визнала дії органів ПФ щодо призупинення виплати неправомірними.

Так, ВС відхилив апеляцію Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03 травня 2018 року у справі за позовом Мельнікової Лідії Іванівни до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії та залишив в силі рішення суду першої інстанції, яким визнано неправомірні дії органів Пенсійного фонду щодо припинення виплати пенсій на підставах не передбачених законом. 

Зокрема,  Законом України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як проведення верифікації пенсіонерів за списками СБУ з підстав перевірки місця фактичного проживання.

Виплату пенсії може бути припинено виключно з підстав, передбачених ст. 49 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» а Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само, як і приймати правові акти, що підміняють або суперечать законам України, а також обмежують встановлене законом право на отримання пенсії.

Нагадаємо, що зазначене зразкове рішення буде обов‘язковим для застосування всіма судами України під час розгляду справ, у яких:

1) позивачем є пенсіонер, якому/якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та який/яка є внутрішньо переміщеною особою;

2) відповідачем є територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв’язку з припиненням територіальними органами Пенсійного фонду України виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам із підстав, які не передбачені п. 1, 3- 5 ч. 1 ст. 49 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати неправомірними дії щодо припинення виплати пенсії та зобов’язати відповідача відновити виплату пенсії).

Таким чином, українські суди з ухваленням даного рішення повинні уніфікувати судову практику для забезпечення однакового застосування норм права по даному предмету спору, а органи Пенсійного фонду зобов’язані діяти лише на підставі профільного закону та Конституції , так як головною метою їх діяльності є пенсійне забезпечення громадян а не «цільове використання бюджетних коштів».

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments