Верховний Суд щодо принципу співмірності при відшкодуванні працівникові середнього заробітку

Верховний Суд (далі – Суд, ВС) у справі № 461/6803/16-ц від 30 травня 2018 року розглянув питання можливості суду зменшити розмір середнього заробітку, що має сплатити роботодавець працівникові за час затримки виплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП).

Відповідно до обставин справи особа звернулася з позовом до Національної акціонерної компанії (далі – НАК) з позовом про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати при звільненні та відшкодування моральної шкоди. Позивач зазначав, що НАК виплачувала протягом тривалого часу суму заробітної плати, яка відповідно до статті 116 КЗпП підлягала виплаті в день звільнення, адже спір з приводу розміру належних до виплати працівникові сум за трудовим договором на день звільнення між ним та роботодавцем був відсутній. А тому відповідно до статей 116 та 117 КЗпП за весь період затримки виплати заробітної плати з роботодавця має бути стягнено середній заробіток. 

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову у зв'язку з пропуском строків позовної давності. Суд апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове рішення про часткове задоволення позовних вимог. 

Проаналізувавши всі обставини справи та відповідне національне законодавство, Суд зазначив, що зменшення розміру середнього заробітку, що має сплатити роботодавець працівникові за час затримки виплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП, залежить від таких чинників:

1) наявність спору між працівником та роботодавцем з приводу розміру належних до виплати працівникові сум за трудовим договором на день звільнення;

2) виникнення спору між роботодавцем та працівником після того, коли належні до виплати працівникові суми за трудовим договором у зв'язку з його звільненням повинні бути сплачені роботодавцем;

3) прийняття судом рішення щодо часткового задоволення вимог працівника про виплату належних йому при звільненні сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП.

Таким чином, ВС дійшов висновку, що застосування принципу співмірності при визначенні розміру відшкодування працівникові середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні є правом суду, але виключно при існуванні таких умов: наявність чи виникнення спору між працівником та роботодавцем з приводу розміру належних до виплат працівникові сум за трудовим договором на день звільнення або коли вони (ці суми) повинні бути сплачені роботодавцем та прийняття судом відповідного рішення щодо часткового задоволення вимог працівника про виплату належних йому при звільненні (цих) сум.

При цьому принцип співмірності при визначенні розміру відшкодування працівникові середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні полягає у пропорційності частки суми, на яку той мав право (задоволеної судом або визнаної позивачем), порівняно саме із середнім заробітком.

Щодо відшкодування моральної шкоди Суд вказав, що передумовою для відшкодування  працівнику моральної шкоди на підставі статті 237-1 КЗпП є наявність порушення прав працівника у сфері трудових відносин, яке призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагало від нього додаткових зусиль для організації свого життя. 

Тому ВС не погодився з позицією суду апеляційної інстанції, адже факт тривалого порушення трудових прав позивача у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні та невиплати заробітної плати в період роботи призвів до вимушених змін у його життєвих стосунках і такі дії є втручанням у право на майно, а тому є підставою для відшкодування моральної шкоди. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments