Верховний Суд не змінив своєї позиції щодо сплати ФОП-ами єдиного соціального внеску

14 Квітня 2016
Аа Аа

Судові спори пов'язані зі звільненням від сплати ЄСВ фізичних осіб – підприємців,  які одночасно отримують пенсію у зв'язку із втратою годувальника є досить поширеними на сьогоднішній день. Такі спори виникають у зв'язку з положеннями частини 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ), якими передбачено, що фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Так, Верховний Суд України у Постанові від 26 січня 2016 року №805/3949/14 дійшов висновку, що положення вищезазначеного пункту не поширюється на осіб, які отримують пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а отже, такі категорії платників від сплати ЄСВ не звільняються. Як зазначає сам ВСУ, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вже вирішувала питання про усунення розбіжностей у застосуванні зазначеної норми матеріального права у спорах цієї ж категорії. Безпосередня вказівка у тексті постанови дається на Постанову Верховного Суду України від 21 квітня 2015 року (справа № 21-90а15) та  Постанову Верховного Суду України від 26 травня 2015 року ( справа № 21-228а15).

Отже, у випадку, коли фізична особа – підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування та отримує пенсію у зв’язку із втратою годувальника, вона не звільняється від сплати ЄСВ за себе.

Юрист-аналітик Taxlink

Анна ГОЛОВАЦЬКА

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments