ВАСУ ухвалив перше рішення по транспортному податку

05 Травня 2016
Аа Аа

Вищий адміністративний суд України постановив ухвалу у справі № 804/14459/15 за позовом фізичної особи до ДПІ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, яким платнику визначено податкове зобов’язання з транспортного податку. Незважаючи на те, що суд касаційної інстанції ухвалив направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції через неповне встановлення обставин справи та відповідно до цього не міг повноцінно висловити свою позицію щодо спірної ситуації, у судовому рішенні все ж наявні важливі для платників висновки щодо справляння транспортного податку.

Проаналізувавши положення статті 267 Податкового кодексу, ВАСУ вказав, що з набранням чинності відповідних змін щодо встановлення транспортного податку з 01.01.2015 року, власники транспортних засобів віком до 5 років та об'ємом більше 3000 куб. см є платниками транспортного податку. Тобто суд фактично підтвердив законність встановлення транспортного податку на законодавчому рівні, тобто його закріплення у Податковому кодексі.

Водночас суд касаційної інстанції зазначив, що безпосереднє встановлення місцевих податків, а відтак і транспортного податку, віднесено Податковим кодексом до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень. Отже, задля вирішення питання законності нарахування платникам податкового зобов’язання із транспортного податку у конкретних випадках перш за все необхідно проаналізувати відповідні рішення місцевих рад про встановлення місцевих податків та зборів, зокрема в аспекті визначення об'єктів оподаткування, платників податку, податкового періоду та інших обов'язкових елементів транспортного податку.

У контексті аналізу рішень місцевих рад про встановлення податків та зборів варто пам’ятати і про особливості застосування норм відповідних рішень у випадку їх прийняття та опублікування після 15-го липня року, що передує плановому (у такому разі відповідні норми застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто у випадку встановлення транспортного податку – не раніше 2016 року).

Вищий адміністративний суд України висловив свою позицію і щодо особливостей обрахування 5-річного періоду використання автомобіля: розрахунок використання легкового автомобіля протягом 5 років здійснюється з часу випуску, а не з часу володіння таким автомобілем.

Нагадаємо, позиція фіскальних органів з цього питання, висловлена на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, дещо інша: вони визначають дату початку експлуатації автомобіля з моменту видачі реєстраційних документів, що дають право на його використання.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments