В Україні стартувала пенсійна реформа: що чекати і кому? (інфографіка)

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»,  наразі він опублікований і набирає чинності 11 жовтня. Що ж він нам принесе, окрім виконання умов МВФ? Спробуємо розібратися.

Спочатку коротко про головне:

Основне, на що слід звернути увагу:  відповідно до проекту пенсійної реформи, ухваленого у першому читанні, пенсії будуть нараховуватись тільки на підставі двох показників: страхового стажу та заробітної плати. Цей механізм націлений  спростити процес нарахування виплат, адже раніше під час обчислення пенсії враховувалися посада та професія громадянина.

  1. Щодо фінансових бонусів: традиційний баланс хорошого і поганого з легким перекосом на користь інтересів влади. Погана новина – це те, що є перебільшенням називати «реформою» у широкому та загальнодоступному сенсі цього слова перелік новел, запропонований ВРУ[1].
  2. Українці і далі будуть частково користуватися «надбаннями» застарілої солідарної пенсійної системи, успадкованої ними від СРСР. Перехід на накопичувальну систему буде дуже поступовим, однак при найкращих супутніх умовах вона почне діяти в 2019 році і охопить тих громадян, яким ще не виповнилося 35 років.
  3. Гарна новина. З 11 жовтня пенсії в Україні все ж таки зростуть. І навіть незважаючи на те, що голосування в парламенті відбулося тільки 3 жовтня, вже протягом цього місяця пенсіонери отримають збільшені виплати.
  4. В Україні при розрахунку пенсій керуються єдиним показником середньої зарплати. Ця сума є динамічною і корелюється з року в рік. Тому люди, які виходили на заслужений відпочинок в різний період часу, можуть мати пенсії, що відрізняються в рази. І це є незмінним за наявності однакового стажу і однакового профілю діяльності.
  5. Тепер пенсії рахуватимуть,  відштовхуючись від «свіжого» показника середньої з/п[2]. В цілому пенсії розраховуватимуть за такою формулою:

Пенсія = Сз × ІКЗ × Кс,

де Сз - розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії;

ІКЗ - Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру одержуваної заробітної плати до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески);

Кс - коефіцієнт страхового стажу (визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу).

  1. Показник середньої зарплати зросте. Коефіцієнт страхового стажу  зменшиться з 1,35 до 1. Таким чином, не буде значного зростання виплат, оскільки в одному місці прибуває, а в іншому йде нестача. Звичайно на перспективу пенсії мають зростати. Але це дуже перспективні перспективи. 

Формально пенсійний вік збільшили, а це означає, що громадяни України при наявності необхідного страхового стажу (він поки становить 15 років), можуть виходити на пенсію після досягнення 60-річного віку. Це стосується як чоловіків, так і жінок. Зате істотно зростає страховий стаж, без якого неможливе нарахування пенсійних виплат. Він буде рости з 15 років до 35 років і досягне пікової відмітки в 2028-му. Вже з 01 січня 2018 року для того, щоб вийти на пенсію в 60, необхідно буде мати 25 років страхового стажу. Але якщо вам в наступному році виповниться 63, ви ще можете йти на відпочинок з 15 роками страхового стажу. Ця преференція збережеться і в 2019-му, але вже для тих, хто досяг 65 років і старше.

  1. Що стосується розділення пенсіонерів за категоріями: чим старший  їхній вік, тим менший страховий стаж знадобиться для виходу на пенсію. Страховий стаж не слід плутати із загальним трудовим. Якщо для виходу на пенсію страхового стажу не вистачає, його можна докупити[3], але не більше ніж за 5 років. В середньому один рік обійдеться майбутньому пенсіонеру в 16,8 тис. грн. Втім можна нічого і не докуповувати. Все одно без пенсії не залишиться ніхто. Просто при відсутності потрібного стажу припинити роботу можна буде не раніше ніж у 65 років. Розраховувати при цьому можна тільки на мінімальну пенсію.
  2. Будуть існувати преференції для окремих категорій громадян. Вони торкнуться громадян з особливими потребами, військовослужбовців, а також жінок, які народили п'ятеро і більше дітей. У цьому випадку виплати для них буде здійснювати не Пенсійний фонд, а держава. Одночасно скасовуються спеціальні пенсії скасовані для держчиновників, прокурорів, суддів.
  3. З  01 жовтня 2017 року працюючі пенсіонери отримуватимуть 100 % пенсії. Раніше держава недоплачувала таким особам 15 %. Але із зарплат працюючих пенсіонерів продовжать вираховувати внески до Пенсійного фонду і податки.
  4.  Студентам не так пощастило: до сих пір 4-5 років в університеті автоматично вписували в трудову книжку як стаж. Зараз таке можливо за умови сплати вузом страхових внесків. Також преференції будуть зберігатися і для пенсіонерів, які стали інвалідами внаслідок нещасного випадку на виробництві. Вони і надалі зможуть отримувати дві виплати: страхову та пенсії по інвалідності. Артистам (балеринам, музикантам і т. д.) пенсії будуть призначатися з єдиною умовою – наявністю стажу творчої діяльності 20-35 років, незалежно від віку. Нарешті кожен член сім'ї загиблого (померлого) або зниклого безвісти військовослужбовця також має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

 

 

 

[1] Політики частенько з непристойною метою ввести в оману суспільство називають реформою будь-які суспільні зміни, які не є Реформою змісту.

[2] У 2017 році такий показник становить 3764 гривні.

[3] Якщо до пенсійної реформи, яку нещодавно прийняли депутати, було обмеження про те, що можна докупити не більше двох років стажу, то в остаточному варіанті це обмеження зняли.

 

Попередня стаття Наступна стаття