В Україні планують ввести податок "за виробництво й імпорт упаковки та товарів в упаковці"

09 Листопада 2017 #Упаковка #товар #податок
Аа Аа

Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики на своєму засіданні розглянув проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування розміщення побутових відходів» (№ 4836 від 16.06.2016), поданий народним депутатом України Ніною Южаніною у співавторстві з іншими народними депутатами. 
Як було зазначено під час засідання, наразі у Верховній Раді України знаходиться низка законопроектів, які передбачають комплексне врегулювання питання поводження з побутовими відходами та удосконалення механізму державного регулювання:
- проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії (№ 4835 від 16.06.2016);
- проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо використання деяких видів екологічного податку (№ 4837 від 16.06.2016);
- проект Закону України «Про відходи» (№ 4838 від 16.06.2016). 
Як ідеться у пояснювальній записці до законопроекту, метою документа є комплексне врегулювання питання поводження з побутовими відходами в частині податку на розміщення побутових відходів, створення в Україні галузі утилізації побутових відходів, запровадження новітніх технологій утилізації відходів, максимального повторного їх залучення у господарський оборот як вторинних ресурсів та альтернативного джерела енергії, а також стимулювання екологічних інвестицій. 
Серед іншого, законопроектом пропонується: 
- розширити базу оподаткування екологічним податком за рахунок введення нового податку «за виробництво й імпорт упаковки та товарів в упаковці» з диференціацією ставки цього податку залежно від матеріалу, з якого виготовлено упаковку; 
- класифікувати «малонебезпечні відходи», поділивши їх на «малонебезпечні побутові відходи» та «інші малонебезпечні відходи». 
Крім того, ставку податку за розміщення «малонебезпечних побутових відходів» пропонується встановити на рівні 80,0 гривень за 1 тонну, при тому, що чинна ставка за розміщення «малонебезпечних відходів» становить тільки 4,02 гривні за 1 тонну. 
Комітет з питань запобігання і протидії корупції у своєму висновку зазначив, що законопроект відповідає вимогам антикорупційного законодавства. Разом з тим звернув увагу, зокрема, що ставку податку за розміщення малонебезпечних побутових відходів збільшено майже в 20 разів, і це може позначитися на платоспроможності громадян та призвести до подорожчання кінцевих товарів. Також вказав, що пропозиції щодо звільнення від оподаткування упаковки, загальна вага якої не перевищує 10 кілограмів, потребує додаткового обґрунтування. 
Комітет з питань бюджету у своєму висновку зазначив, що прийняття законопроекту призведе до збільшення доходів державного і місцевих бюджетів від екологічного податку. 
За висновком Міністерства фінансів України вартісну величину впливу положень законопроекту визначити неможливо у зв’язку з відсутністю вихідних даних. 
Антимонопольний комітет України запропонував врахувати при прийнятті проекту висловлені застереження щодо наявності у проекті положень, які визначають заходи (форми) державної підтримки. Такі положення повинні відповідати правилам державної допомоги, а надавач такої допомоги буде зобов’язаний повідомити Антимонопольний комітет про існуючу станом на 02.08.2017 програму державної підтримки з метою визначення її сумісності з правилами конкуренції. 
У свою чергу Кабінет Міністрів України не підтримує прийняття законопроекту. У своєму висновку він зазначив, що на сьогодні існуючою системою оподаткування екологічним податком вже передбачено відшкодування підприємствами-забруднювачами економічних збитків від негативного екологічного впливу на здоров’я людей, господарські об’єкти, сільськогосподарські угіддя, природні ресурси, а запропоновані законопроектом положення призведуть до подвійного оподаткування упаковки і товарів в упаковці як на етапі їх виробництва/імпорту, так і під час розміщення відходів. Крім цього, передбачене збільшення ставки екологічного податку за розміщення малонебезпечних побутових відходів (з 4,02 до 80 гривень за 1 тонну) необґрунтовано вдвічі вище за ставку податку для високонебезпечних відходів (41,11 гривні за тонну).
Головне науково-експертне управління Верховної Ради України також висловило низку зауважень та запропонувало отримати відповідний висновок Уряду. Зокрема, зауважило, що збільшення ставки податку буде компенсуватися її платниками за рахунок збільшення вартості упаковки або товарів в упаковці, які виробляються на митній території України та які імпортуються на митну територію України, що відповідно може негативно позначитись на платоспроможності громадян. 
Проаналізувавши норми документа і детально обговоривши наслідки та перспективи його прийняття, Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України прийняти його у  першому читанні за основу з урахуванням висловлених на засіданні Комітету пропозицій до тексту проекту.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Чи може уповноважений представник юрособи отримати за довіреністю кваліфіковані сертифікати відкритих ключів?

14 Червня 2019

Оподаткування ПДФО та військовим збором суми моральної шкоди, яка виплачується за рішенням суду

14 Червня 2019

Куди необхідно звертатись фізособі – власнику декількох об’єктів нерухомості, розміщених у різних пунктах, для проведення звірки?

14 Червня 2019

Для відмови від спрощеної системи платникам ЄП 1-3-ї груп необхідно подати заяву до контролюючого органу

14 Червня 2019

Визнання госпоперацій с/г товаровиробника – платника ЄП 4-ї групи контрольованими, - ДФС інформує

14 Червня 2019

Як зареєструвати неприбуткову організацію чи установу?

14 Червня 2019

Які документи необхідно подати для внесення відмітки про чергову сплату за ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем та тютюном?

14 Червня 2019

Вимога про сплату боргу платнику єдиного внеску: у які терміни приймається?

14 Червня 2019