"В рамках реформування ДФС, центри обслуговування платників мають бути структурною частиною Головних управлінь", - Л. Демченко.

20 Лютого 2018 (0) #Людмила Демченко #ДФС
Аа Аа

«Відбулися зміни» - доволі часто вживаний вираз, пов’язаний з оподаткуванням, та головна теза, з якої розпочинаються роз’яснення працівників фіскальної служби. Останнім часом внесено досить багато змін у податкове законодавство, у підходи до роботи та й узагалі у ставлення контролюючого органу до платників податків. Щоб розібратись у проблемних питаннях оподаткування та з'ясувати, чим сьогодні живе фіскальне відомство столиці, TaxLink звернувся до начальника ГУ ДФС у м. Києві Людмили Демченко.   

Пані Людмило, підсумовуючи 2017 рік, що можете сказати про роботу ГУ ДФС міста Києва?

За результатами 2017 року фіскальна служба, разом з юридичними, фізичними особами, зареєстрованими в Києві, забезпечила надходження 64 млрд грн до бюджету. Це значна сума. Порівняно з попереднім роком, надходження збільшилися майже на 10 млрд грн. Якщо подивитися в розрізі податків, 44 млрд грн – це в державний бюджет (левова частка – це податок на додану вартість, податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток) і 20 млрд – надходження до місцевого бюджету Києва. Звісно, це інфраструктура, всі аспекти більш комфортного життя у місті, дитячі садки і т. д. Особисто мене тішить той факт, що із 64-х млрд грн - рівень добровільної сплати з боку платників податків у Києві складає 98 %. Це рекордний відсоток, за попередні періоди він був значно менший. З кожним роком рівень добровільної сплати зростає, а це свідчить про те, що у киян сформувалась культура сплати податків і зросла свідомість громадянина як платника податків. Крім того, це говорить і про нашу роботу як податківців, тому що на сьогодні податкова більшою мірою виконує сервісні функції та асоціює себе із сервісною службою. 

У 2017 році у ДФС відбулася значна реорганізація. Розкажіть про зміни, які відбулися у відомстві?

На сьогодні фактично фіскальні функції з районних інспекцій перейшли до обласних інспекцій. Це стосується і Києва. Наразі усі 10 районних інспекцій виконують лише сервісні функції: сервісне обслуговування платників податків, реєстрація та ведення обліку платників податків, формування та ведення реєстру фізичних осіб, інші функції сервісного обслуговування.
Це дає якісніше консультування, більш повну допомогу нашим платникам податків. Інспектори і працівники, що здійснювали фіскальну функцію, переведені до ДФС у Києві. Водночас скоротилася кількість керівних посад: один начальник управління, один начальник відділу, один заступник, який координує відповідний напрям. Відбуваються позитивні зміни, які за великим рахунком скорочують управлінські функції і надають можливість нашим ревізорам виконувати свою роботу більш якісно.

Але ж у них тепер більше навантаження?

Звісно, навантаження збільшилось. І ми прекрасно розуміємо, якщо 10 інспекцій здійснювали відповідну функцію, то сьогодні цю функцію здійснює ДФС міста Київ. Наразі йдеться про автоматизацію усіх процесів, тому що без цього сьогодні досить важко. Ми намагаємося забезпечити якісну і швидку реакцію на кожне звернення платника, на будь-яку позицію, яка стосується будь-якої перевірки. Тому що фіскальні функції – це камеральні, документальні перевірки, планові та позапланові перевірки юридичних осіб. Зокрема, взяти хоча б приклад по канцелярії – вхідна, вихідна кореспонденція, за півроку, були переведені до ДФС у місті Києві. Рівень вхідної та вихідної кореспонденції збільшився майже в 12,5 раза. Але наші співробітники чітко виконують свої обов’язки і справляються, за що я їм дуже вдячна. Цифри говорять самі за себе, і ми бачимо відповідний результат.

Рівень добровільної сплати податків у 98 % – це досить значний відсоток…

Особисто я і весь колектив ДФС у місті Києві дякуємо платникам за їхні свідомість та чесність. Якщо брати загальнодержавні надходження, то надходження від міста Києва складають – 11 %. Це багато, враховуючи той факт, що найбільш великі платники перейшли до Офісу великих платників податків, тобто платники, які сплачують левову частку до бюджету міста Києва. У цьому році у нас значно менше перейшло платників до Офісу великих платників – до 100 підприємств, а в минулих роках це було і 300, і 500 суб’єктів. 

Скільки зареєстрованих платників податків у м. Києві?

У місті Києві зареєстровано 547 тисяч платників. Якщо брати в цілому по Україні – це до 20 %. За статистикою юридичних осіб у нас 334 тисячі – 23 % в цілому по Україні, а фізичних осіб 212 тисяч – це 11 % від загальної кількості зареєстрованих по Україні. Якщо говорити про надходження, то це в основному ПДВ, податок на прибуток, ПДФО. 

Наразі розпочалася активна кампанія декларування доходів фізичних осіб. Скільки вже подано декларацій?

На сьогодні у Києві подано 3439 декларацій про майновий стан та доходи із загальною сумою задекларованого доходу в майже 1,9 мільярда гривень. З них – 200 декларацій подано мільйонерами та 1825 декларацій – на податкову знижку. За поданими деклараціями до сплати належить 27 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб та 3,5 млн грн військового збору. 

Хочу відзначити, що названа статистика свідчить про позитивну динаміку, вищу активність платників порівняно з минулим  роком. Торік на цей період було задекларовано лише 1,1 млрд грн і 115 мільйонерів.  Цьогоріч також значно зросла кількість декларацій на податкову знижку – на 555 декларацій більше.

У нормах щодо декларування доходів громадян відбулись певні зміни. Розкажіть про них?

Перша з них – це зміна форми декларації про майновий стан і доходи (викладено у новій редакції). Так, форму декларації доповнено рядком 10.9.1. У цьому рядку відображається дохід та податкові зобов’язання, які розстрочуються платником податків за прощеним (анульованим) боргом за кредитом, що отриманий таким платником на придбання житла (іпотечний кредит).

Крім того, у 2017 році було внесено зміни до Податкового кодексу, відповідно до яких скасовано обмеження з розміру суми, сплаченої за навчання, яку платник податку може включити до податкової знижки за наслідками звітного року, а також обмеження щодо навчального періоду за який здійснено таку сплату. При цьому загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Податкового кодексу України. До того ж за результатами 2017 року платник податку може скористатися правом на отримання податкової знижки, пов’язаної з навчанням члена сім’ї першого ступеня споріднення, незалежно від того чи одержує такий член сім’ї заробітну плату.

Також внесеними змінами передбачено, якщо громадянин отримує спадщину або подарунок від члена сім’ї другого ступеня споріднення, то такий дохід оподатковується за нульовою ставкою податку.

Платники, які згідно з розділом ІV Податкового кодексу України зобов’язані подавати декларацію, подають її до 1 травня цього року.
Хочу звернути увагу, що всі рядки декларації мають бути заповнені. Звісно, якщо немає інформації до заповнення, то має бути прочерк. У декларації про майновий стан і доходи (в додатках) зазначаються усі відомості, у тому числі інформація стосовно наявності власного рухомого та нерухомого майна.

Розкажіть, будь ласка, більш детально про податкову знижку?

Є ціла низка підстав для отримання податкової знижки. Внесені зміни до Податкового кодексу навіть розширили факт отримання податкової знижки. З 01 січня 2017 року скасовано обмеження щодо суми коштів та навчального періоду, за який здійснено таку сплату, а враховуватимуться фактично понесені платником податку витрати. При цьому загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Податкового кодексу України.
Крім того, за результатами 2017 року платник податку може скористатися правом на отримання податкової знижки, пов’язаної з навчанням члена сім’ї першого ступеня споріднення, незалежно від того, чи одержує такий член сім’ї заробітну плату.
За податковою знижкою може звертатися фізична особа протягом року, наступного за звітним податковим роком. Протягом 60 днів ми опрацьовуємо цю декларацію і повертаємо кошти. Показники кажуть за себе самі – лише за півтора місяця у нас понад 1800 декларацій на отримання податкової знижки.

Багато дискусій виникає стосовно визначення податківцями фізичним особам податкового зобовязання (декларація, строк сплати і т. д.). Як відбувається цей процес?

Це визначення з податку на нерухомість, транспорт і землю. Ми маємо визначити відповідну суму і направити до 1 липня податкове повідомлення - рішення (ППР) фізичній особі. До Податкового кодексу України були внесені зміни, які стосувалися декларацій з нерухомості, землі. Цими змінами передбачено, що податкова має відправити ППР до 01.07. Якщо ППР датоване, наприклад, 20.08. це рішення не має юридичної сили, тому що законодавець чітко прописав, що ми маємо визначити до 01.07 та відправити фізичній особі повідомлення-рішення.
Візьмемо податок на нерухомість. Кожна міська рада визначає ставку відповідного податку. У м. Києві ця ставка складає 1 %. Звісно, є певні пільги: по квартирі - 60 кв м, по будинку – 120 кв м, сукупно – 180 кв м. Крім того, є ще пільги Героям Небесної Сотні, багатодітним родинам, є ціла низка пільг для інвалідів тощо.
Звертаю увагу, що коли податкова визначає суму податкового зобов՚язання до сплати, то інколи у нас відсутня інформація про статус багатодітної сім’ї чи статус учасника АТО і тому ми визначаємо у повідомленні-рішенні суму за тією інформацією, яка у нас є.
І, наприклад, коли податкова надсилає повідомлення - рішення, фізична особа заявляє, що має статус багатодітної родини. У такому випадку ми маємо спростувати наше повідомлення-рішення. Звісно, ми це робимо, але ми відволікаємо людей, наших співробітників. Тому законодавець дав можливість діяти, так би мовити, на випередження – він надав можливість кожній фізичній особі, яка має відповідні пільги, завчасно інформувати про це податкові органи.
Трапляються такі ж ситуації і з транспортним податком. Наприклад, якщо автомобіль було викрадено, або автомобіль був проданий протягом року. А якщо проданий всередині року - податок визначається обом власникам. Звісно, цією інформацією ми не володіємо, тому законодавець дав можливість до визначення податкового зобов’язання, тобто у першому півріччі, фізичним особам прийти до центру обслуговування (у нас сьогодні це один підрозділ, на вулиці Лєскова, 2 (м. Київ) – це управління оподаткування фізичних осіб) з усіма документами, пітвердити, що є пільга, і ми не будемо тоді виносити відповідне рішення. Це дуже важливо і тому просимо всіх платників, щоб самі зверталися з такою інформацією.

Нерідко трапляються ситуації, коли фізособи не отримують відповідне податкове-рішення і в результаті у них виникає податкове обтяження. Чому так виникає?

Ми оформляємо рішення-повідомлення за адресою, яка у нас є в базі. Платник за адресою не проживає. Тридцять днів конверт з повідомленням знаходиться на поштовому відділенні, а потім повертається до нас і сума до сплати перевтілюється в податковий борг. Фізична особа про це навіть не знає. Не виконується стаття 70 Податкового кодексу України, порядок Положення № 822.

У разі зміни даних, наприклад місця проживання, прізвища, імені, по батькові, всі фізичні особи – платники податків зобов'язані протягом місяця з дня виникнення таких змін повинні подавати контролюючим органам відомості про зміну таких даних. Повідомлення про зміну даних відбувається шляхом подання фізичними особами до контролюючих органів Заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (Форма № 5 ДР) або Заяви про внесення змін до окремого реєстру Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо фізичних осіб, які обліковуються за серією та/або номером паспорта (Форма № 5 ДРП).

Вказані Заяви подаються особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання – до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу.

Для заповнення Заяв використовуються дані документа, що посвідчує особу (паспорт), та інших документів, які підтверджують зміни таких даних.

Внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою відповідної Заяви до контролюючого органу за місцем проживання. У разі звернення до будь-якого контролюючого органу строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до п’яти робочих днів.

Подати Заяву за формами № 5 ДР або № 5 ДРП, отримати консультацію щодо заповнення Заяв можна у Центрах обслуговування платників ДПІ у районах ГУ ДФС у м. Києві та Центрі обслуговування платників ГУ ДФС у м. Києві, де також розміщені безкоштовні бланки Заяв.

Дізнатися адреси Центрів обслуговування платників м. Києва, про режим роботи, номери телефонів, перелік послуг, що надаються в Центрах обслуговування платників, а також завантажити бланки заяв та зразки заповнення можна на субсайті ГУ ДФС у м. Києві у банері "Центри обслуговування платників м. Києва".

Як сьогодні визначається транпортний податок? 

Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року (на 1 січня 2018 року ця сума складає 1 396 125 грн).
Станом на початок лютого цього року у столиці податковий борг по транспортному податку з фізичних осіб складає 72,4 мільйона гривень, у тому числі 22,3 мільйона гривень – борг, який виник упродовж минулого року.
Протягом 2017 року зареєстровано податкову заставу по транспортному податку з фізичних осіб по 1321-й фізичній особі – боржнику на суму боргу 66,1 мільйона гривень, а це 91,2 %  від загальної суми податкового боргу по транспортному податку з фізичних осіб.

Платниками транспортного податку є, зокрема, фізичні особи (у т. ч. нерезиденти), які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що є об’єктами оподаткування (стаття 267 Податкового кодексу України).

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 тис. грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Транспортний податок сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення – рішення.

У разі несплати платником транспортного податку, контролюючий орган направляє такому платнику податкову вимогу відповідно до статті 59 Податкового кодексу України. Крім того, з метою нагадування платникам податку про наявність податкового боргу в автоматичному режимі здійснюється телефонне оповіщення та на електронну пошту надсилаються відповідні повідомлення.

За результатами роботи, проведеної фіскальною службою столиці, до місцевого бюджету надійшло коштів у сумі майже 14 млн грн.

До Податкового кодексу України внесено зміни стосовно мораторію на перевірки. Кого вони стосуються?

План-графік перевірок публікується на сайті ДФС України. Усіх перевірок по країні більше 6 тис., в місті Києві – 1,2 тис. Кожна юридична особа може зайти, подивитися, проаналізувати.
Кабінет Міністрів України має оприлюднити список органів, на які не поширюється мораторій. Враховуючи те, що поки що немає відповідної постанови, ми здійснюємо як планові, так і позапланові перевірки юридичних і фізичних осіб, у яких валовий дохід складає до 20 млн грн. У 2016 році діяв мораторій, ми не перевіряли платників. валовий дохід яких складав до 20 млн. Сьогодні виходимо на всі підприємства відповідно до чинного законодавства.

Як Ви розцінюєте зміни в ПКУ щодо персональної відповідальності посадових осіб за завдання шкоди платнику через неправомірні рішення?

Ми досить прискіпливо ставимося до розгляду заперечень, які надає платник податків під час проведення перевірки. Сьогодні, враховуючи те, що ДФС у місті Києві здійснює перевірки, скарги розглядаються лише на рівні ДФС України, а ми розглядаємо заперечення на акт перевірки. Ми просимо суб՚єктів, за якими ми здійснюємо контрольно-перевірочні заходи (керівників компаній, бухгалтерів), якщо є певні позиції чи обґрунтовані зауваження стосовно самого ходу перевірки, повідомляти нас. У ревізора є своя думка, можна по-різному бачити певні норми Податкового кодексу. Ревізор вийшов на перевірку і він вважає ось так. Але якщо платник податків приходить на комісію, надає документи (комісія складається з 12-14 осіб), звісно, його справа буде ретельно розглянута. Досить багато платників звертаються до мене особисто на електронну скриньку. Звісно, ми маємо розібратися, а думка інспектора співпадає, чи можливо, є інша думка членів комісії? Ми складаємо протокол і спростовуємо висновки актів. Є 12 спеціалістів, які надають свої кваліфіковані висновки і кажуть, де інспектор був неправий. Таким правом потрібно користуватися.

Якось на Фейсбуці я побачила інформацію про те, що після перевірки платнику нарахували певну суму. Він не погодився з податковою та звернувся до суду. Свою позицію платник підтвердив цілою низкою попередніх судових рішень. Я запрошую керівника та бухгалтера цих підприємств і запитую, чому ви не прийшли до нас на комісію, не забезпечили ваше право на заперечення, а пишете у ФБ? Вони відповідають, що 5 років тому подавали заперечення, ніхто його не врахував і в цьому році вирішили не гаяти часу. А ми б залюбки врахували їхню думку. З публікації у Фейсбуці ми розібралися і побачили, що позиція неоднозначна, побачили, що ревізор має свою думку, але у цьому випадку є низка аргументів, які підтверджують правоту платника. І ми б спростували цей акт перевірки. Тому я хочу закцентувати увагу тих платників, стосовно яких здійснюється перевірка. Будь ласка, якщо у вас є ваша окрема позиція, яка відрізняється від думки ревізора, звертайтеся до відповідної комісії ДФС. Наше завдання – розібратися у правильності визначення.

У багатьох установах сьогодні вимагають реєстраційний номер облікової картки – платника податків для дітей. Для чого він потрібен?

Він може знадобитися школярам при вступі до вищих навчальних закладів, для участі в конкурсах або будь-яких інших заходах, які фінансуються за рахунок спонсорів, отримання державної соціальної допомоги або виплат, також для здійснення нотаріальних правочинів та залежить від чинних на момент здійснення конкретної операції нормативних актів та їхніх вимог до документів.

Для отримання картки платника податків з реєстраційним номером необхідно подати до відповідного контролюючого органу (районної Державної податкової інспекції) Облікову картку фізичної особи – платника податків за формою № 1ДР (далі – Облікова картка № 1ДР), яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.

Облікові картки  № 1ДР за малолітніх осіб (до 14 років) подаються одним із батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником). До Облікової картки № 1ДР малолітньої особи один із батьків пред’являє документ, що посвідчує його особу, та свідоцтво про народження дитини (після пред’явлення повертається).

Документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі (картка платника податків) малолітньої особи, видається одному з батьків за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного з батьків.

Після досягнення 14-річного віку для проведення реєстрації в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, внесення змін до Державного реєстру, отримання картки платника податків використовуються дані паспорта громадянина України.

Подати документи для проведення реєстрації в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків / отримати картку платника податків, отримати консультацію щодо переліку необхідних документів або заповнення Облікової картки № 1ДР можна у Центрах обслуговування платників ДПІ ГУ ДФС у м. Києві.

Яка Ваша позиція з приводу реформування ДФС, про яке сьогодні так багато говорять?

На сьогодні у нас є 10 податкових інспекцій, окремо зареєстрованих юридичних осіб, які виконують тільки сервісну функцію. Враховуючи, що вони окремі юридичні особи, вони мають управління обслуговування платників податків в складі яких функціонують Центри обслуговування платників (ЦОП). Але в той же час, враховуючи, що це окрема юридична особа, вони мають відділ кадрів, бухгалтерію, управління ІТ і всі інші підрозділи, які супроводжують діяльність. Крім того, мають начальника інспекції, заступника, начальника управління і т. д. Водночас усі функції перейшли до ДФС у місті Києві. Моя позиція: ми маємо йти поетапно, повинні мати таку систему моніторингу і аналізу, що коли ми виходимо до платника податків на перевірки, маємо розуміти всі критерії ризиковості. На першому етапі має відбутися ліквідація податкових інспекцій на районних рівнях і створення 25-ти окремих юридичних осіб. І в цих Головних управліннях мають бути ЦОПи від усіх районів. Це надасть нам можливість скоротити допоміжні функції (кадри, бухгалтерія), які не потрібні, а також посади керівників. На сьогодні у районних інспекціях багато вакансій, тому що районні інспекції отримують меншу заробітну плату, аніж у місті Київ. Тому багато людей переходять із районних інспекцій до міста Києва. Якщо рік тому багато хто говорив, що є потреба в окремій юридичній особі районній інспекції, то сьогодні уже самі районні інспекції розуміють, що вони мають бути у складі однієї юрособи, тому що у нас має бути одна політика стосовно надання сервісу і координації роботи. Ми прекрасно бачимо, що коли у нас одна база, одна статистична інформація – це дає можливість платнику не витрачати час на запити, які йому надходять з різних податкових інспекцій. Також зменшується кількість перевірок. Тобто це вигідна стратегія для платника і водночас для податкової.

Тобто Ви схвалюєте ідею створення однієї юридичної особи?

Це можливо і потрібно робити. Але необхідно більш детально автоматизувати усі наші процеси, надати можливість здійснювати камеральні перевірки в автоматичному вигляді, розсилати податкові повідомлення. Тобто ми маємо підготуватися. Як на мене, мине зовсім небагато часу і якщо будуть готові усі обласні інспекції і центральний апарат до об՚єднання в одну юридичну особу – це дійсно буде добре. Зрозуміло, коли аналізує 400 людей інформацію і коли аналізує 1 людина – є чітка відповідальність. Але має бути й чітка підготовка. За один раз нічого не зробиш.

Що хотіли б побажати платникам міста Києва?

Підсумовуючи дискусію, хочу запевнити наших платників у відкритості до співпраці та готовності допомогти у будь-яких питаннях. Ми розширили канали комунікацій, ми збільшили присутність у соціальних мережах, створили канал ДФС у м. Києві на YouTube – і все це задля того, щоб кожен платник мав змогу оперативно отримувати найбільш потрібну інформацію та спрямовувати роз’яснювальну роботу столичного управління ДФС саме у тому напрямі, який потрібен платнику. Бажаю всім, щоб податки не пришвидшували ритм серцебиття та спрямовувались на зростання рівня життя й добробуту у країні. 

Розмову вела Тетяна ПАШКОВСЬКА,

журналіст TaxLink

Попередня стаття Наступна стаття