В 2016 зі зниженими ставками по ЄСВ

Аа Аа

Зміни, що були прийняті Верховною Радою України у частині оподаткування, торкнулися і єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ). Своєрідним подарунком для платників внеску стало звільнення від сплати ЄСВ працівників та зменшення ставки ЄСВ для страхувальників. Отже, що необхідно пам’ятати платникам про порядок сплати ЄСВ з 1 січня 2016 року.

Платники

Скасування ЄСВ з заробітних плат працівників.

Таким чином, перелік платників ЄСВ звужується до:

  • підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства для наступних  осіб:

- військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового і начальницького складу;

- батьки – вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;

- особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами;

- особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України, органах Міністерства внутрішніх справ України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту;

- особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини;

- один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, що фактично здійснює догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.

  • фізичних  осіб – підприємців,  в тому числі тих,  які обрали спрощену систему оподаткування;
  • осіб,  які  провадять незалежну професійну діяльність, а саме   наукову,  літературну, артистичну,  художню,  освітню  або викладацьку,  а  також  медичну,  юридичну  практику, в тому числі адвокатську,  нотаріальну діяльність,  або  особи,  які провадять релігійну (місіонерську)  діяльність,  іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • платників ЄСВ на добровільних засадах.

Ставка

З 1 січня 2016 року встановлено єдину ставку ЄСВ на рівні 22 %. Відповідно, скасовуються класи професійного ризику виробництва та можливість застосовувати у 2016 році понижуючий коефіцієнт.

База нарахування

Максимальна база нарахування ЄСВ збільшується з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Виплати на які не нараховується ЄСВ

З 2016 року такий перелік буде розширено. Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджуватиметься Кабінетом Міністрів України. Єдиний внесок не нараховуватиметься на виплати в межах середнього заробітку, щодо якого законом передбачена компенсація з бюджету, що нараховуються (виплачуються) роботодавцями працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, в тому числі тим, які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом.

Добровільна сплата ЄСВ

Перелік осіб, які мають право на укладання договору про добровільну сплату ЄСВ скорочується до:

  • членів фермерського господарства, особистого селянського господарства;
  • осіб, які досягли 16-річного віку та не перебувають в трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Окрім того, звертаємо увагу на зміну суб’єкта з яким укладається договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Замість Пенсійного фонду у 2016 році такі договори укладатимуться добровільними платниками з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідальність

Для платників ЄСВ призваних на військову службу, на весь строк такої служби, зупиняється застосування норм статті 25 цього Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за якою визначаються заходи впливу та стягнення на порушників норм даного Закону.

Підставою для такого зупинення є копія військового квитка або копія документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органів доходів і зборів цим державним органом протягом 10 днів після її мобілізації.

Юрист-аналітик Taxlink

Анна ГОЛОВАЦЬКА

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments