Уряд пропонує альтернативне рішення проблеми з системою СМКОР

Сьогодні, 04 жовтня 2017 року, Кабінет Міністр України ухвалив законопроект «Про внесення зміни до статті 201 Податкового кодексу України щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З липня 2017 року в Україні функціонує Система автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК) критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Система моніторингу), призначення якої попереджати шахрайство з ПДВ, зокрема, неправомірне формування податкового кредиту.

За повідомленням Мінфіну, у вересні цього року проведений аналіз стану зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН показав, що на своєму старті Система моніторингу зупиняла реєстрацію 1,3 % ПН/РК від загальної кількості зареєстрованих ПН/РК, наприкінці липня – 0,52 %, а у жовтні 2017 цей показник зменшився з моменту старту Системи моніторингу майже у 5 разів (до 0,29 %).

У міністерстві звертають увагу, що Система моніторингу поступово зменшує кількість фактів зупинення ПН/РК, і бачать у цьому позитивну динаміку роботи системи. Тобто кількість ПН/РК, реєстрацію яких призупиняють, платників податку - представників реального сектору економіки постійно зменшується.

Таким чином, Мінфін розробив рішення, що суттєво спрощує процес реєстрації ПН/РК доброчесним платникам, чиї ПН/РК було зупинено.

У чому суть?

Згідно з нормами Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) приймається контролюючим органом (комісією ДФС) та надсилається платнику податку протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів.

Проте чинними нормами Податкового кодексу України не передбачено жодних наслідків для платника податку, якщо контролюючим органом не прийнято рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН або не надіслано це рішення платнику протягом 5-денного строку.

Мінфін пропонує рішення, яке дозволить автоматичну реєстрацію ПН/РК, реєстрація яких зупинена, у випадку, якщо комісія ДФС не надає відповідь платнику протягом 5 робочих днів. Тобто з прийняттям цього правила платники не будуть потерпати у разі порушення контролюючими органами термінів надання відповіді та їхні накладні автоматично реєструватимуться у ЄРПН.

Що це дає?

Таке рішення пропонує ввести чіткий строк – 5 робочих днів, відведений для надання рішення ДФС щодо блокування або реєстрації призупиненої ПН платника. У разі якщо цей термін контролерами буде порушено, ПН буде автоматично зареєстрована. Це, зі свого боку, мотивуватиме комісію ДФС до роботи та прийняття відповідних рішень, тому що платники податку (як продавець, так і покупець) не повинні бути жертвами недостатньо оперативної роботи контролюючого органу.

Для більшої ефективності роботи комісії ДФС до неї буде залучено додаткових фахівців, що дозволить кращий розподіл роботи з перевірки ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, та прийняття відповідних рішень.

Міністерство фінансів України наполягало на внесенні цього принципового пункту до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII, яким запроваджено Систему моніторингу, ще під час його розробки у грудні 2016 року, але під час його обговорення у Верховній Раді України ця норма була виключена з кінцевої версії Закону.

Тому, проаналізувавши роботу Системи моніторингу, Мінфін пропонує внести зміни до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, яким визначено підстави для реєстрації ПН/РК, реєстрація в ЄРПН яких зупинена, доповнивши його підпунктом «в» такого змісту:

«в) не прийнято рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або не надіслано таке рішення платнику податку у термін, визначений абзацом сьомим підпунктом 201.16.3 цього пункту.».

Додаткові файли:

Проект Закону

Проект Постанови Верховної Ради України

Пояснювальна записка

Порівняльна таблиця

Попередня стаття Наступна стаття