У Ірландії вступив в силу новий податок на напої, у складі яких наявний цукор

10 Травня 2018 (0) #Ірландія #цукор #податок
Аа Аа

З 1 травня в Ірландії вступив в силу новий податок на напої у складі яких наявний цукор.

Закон не застосовуватиметься більше ніж до ¾ безалкогольних напоїв, оскільки кількість цукру у їхньому складі менша за зазначену в законі межу.

Ірландія стала однією з останніх націй, яка за рахунок введення нового податку на вміст цукру у безалкогольних напоях намагається боротися з проблемами зайвої ваги своїх громадян.

Новий податок набув чинності з 1 травня, одразу після отримання дозволу від Єврокомісії. Прийняття у такі короткі строки стало можливим завдяки Великобританії, яка ратифікувала схожий податок на місяць раніше.

Ставки податку застосовуватимуться до безалкогольних напоїв залежно від кількості цукру у їхньому складі. Так, вводяться  дві категорії: ті, що містять від 5 г до 7,9 г цукру на 100 мл, а також ті, що містять 8 г і більше. Ставка податку стосовно першої складатиме 20 центів за кожний літр напою, а на другу – 30 центів.

Очікувалося, що він набере чинності 6 квітня, у той самий день, що і в Великобританії, але довелося трохи зачекати, оскільки ірландський уряд вирішив спершу передати  його до Єврокомісії, щоб не порушувати правил державної допомоги.

У своєму оголошенні про те, що він дозволив податок, представник комісії сказав: "Це право держави-члена приймати рішення щодо мети різних податків і зборів. У той же час з метою дотримання правил державної допомоги ЄС держави-члени повинні розробити податки недискримінаційним чином».

"Комісія у своїй оцінці встановила, що безалкогольні солодкі напої можуть трактуватися по-іншому порівняно з іншими продуктами, у складі яких є цукор, з урахуванням цілей охорони здоров'я. Наприклад, Комісія взяла до уваги той факт, що безалкогольні напої є основним джерелом калорій, позбавлених будь-якої живильної цінності саме вони викликають особливі проблеми зі здоров'ям. Крім того, безалкогольні солодкі напої можуть спричинити надмірне споживання та є підставою для підвищеного ризику ожиріння порівняно з іншими цукристими напоями та твердою їжею».

За даними Ірландської ради з напоїв, групи «Ibec», що представляє компанії з виробництва безалкогольних солодких напоїв, три чверті безалкогольних напоїв, що зараз продаються в Ірландії не будуть підпадати під ставки нового податку. Директор групи Колм Джордан засумнівався в ефективності податку на вміст цукру у безалкогольних напоях, стверджуючи, що не було ніяких доказів стосовно того, що його введення позитивно вплинуло  на проблему ожиріння там, де його було запроваджено.

Він сказав: "Підприємства з виробництва безалкогольних напоїв раніше вже діяли у напрямку  скорочення вмісту цукру. Так, починаючи з 1983 року були введені перші газовані напої без цукру. З 1990-х рр. кількість напоїв без цукру значно зросла. Споживачі хочуть керувати своїм споживанням цукру, і тому промисловість інвестує в інноваційні нові продукти, щоб відповідати зростаючому попиту.

Ми підтримуємо політику уряду стосовно необхідності  реальної боротьби з наявною проблемою ожиріння та готові працювати над спільними рішеннями, які б надали реальну користь для збереження здоров'я споживачів. 76 відсотків безалкогольних напоїв знаходяться за межею податку на цукор.

В Ірландії щорічно в період з 2005 по 2012 рр. було вилучено 10 млрд калорій за рахунок добровільного скорочення цукру в безалкогольних напоях. Це скорочення на 10 відсотків за сім років. Сьогодні безалкогольні напої становлять менше 3 відсотків споживаних калорій.

Оцінка впливу податку на здоров'я населення не знайшла жодних переконливих доказів того, що податки на підсолоджувані напої будуть реально впливати на вагу населення. Там, де було запроваджено податок, він не зумів подолати ожиріння. Незважаючи на це, ми готові повністю  співпрацювати з урядом у  розробці та впровадженні нових податків".

Так, податки в ЄС починають виходити за межі їхніх звичайних фіскальних функцій, з кожним роком запроваджуючи регулювання проблем охорони здоров’я населення, екології тощо. Впливаючи на попит, збільшуючи кінцеву вартість шкідливої продукції та зменшуючи податковий тягар бізнесу в нішах, у яких заінтересовано громадське суспільство, податки стають більше ніж просто інструментом наповнення бюджету.

Нагадаємо, Німеччина впритул зайнялася питаннями ожиріння і діабету у населення, а по всьому Євросоюзу хочуть схвалити нове маркування продуктів.

Так, більше 2 тис. німецьких лікарів написали відкритого листа канцлеру Німеччини Ангелі Меркель, міністрам її уряду і лідерам партій, закликавши вести боротьбу із зайвим вживанням цукру на федеральному рівні.

 

Попередня стаття Наступна стаття