Транзитне перевезення вантажів VS міжнародне перевезення товарів, – позиція ВС

12 липня 2019 року Верховним Судом було прийнято остаточне рішення за результатами розгляду справи № 2а-0770/2388/12, яким визнав правомірним підхід щодо виокремлення зі складу операцій з міжнародного перевезення вантажів (що оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ) операцій із транзитного перевезення через митну територію України (які звільнені від оподаткування ПДВ).

Відповідно до обставин справи за результатами перевірки контролюючим органом встановлено безпідставне віднесення до неоподатковуваних операцій сум по транспортних операціях з постачання послуг з перевезення (переміщення) вантажів транзитом через митну територію України (згідно з п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України). Вказане вплинуло на порушення позивачем вимог ст. 199 Податкового кодексу України та неправильне визначення частки використання сплаченого податку (ПДВ) за придбаними товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями. Як наслідок, перевіркою зменшено відсоток неоподаткованих операцій в сукупному обсязі постачання оподатковуваних та неоподатковуваних (без урахування сум податку) та застосовано штрафні санкції.

Позиція контролюючого органу, яку було підтримано судами першої та апеляційної інстанцій, полягала в тому, що такі транспортні операції не підпадають під категорію транзитних та не звільняються від оподаткування, оскільки платником здійснено операції з міжнародного перевезення вантажів, які мають оподатковуватись за нульовою ставкою, по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза її межами, оскільки таке перевезення здійснено в межах одного договору.

Верховний суд не підтримав позицію фіскалів з такою мотивацією.

«… Законодавчо не встановлено обмежень щодо здійснення міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом із застосуванням митного режиму «транзит» через митну територію України.

Крім цього, податковим законодавством не встановлено обмежень щодо застосування одночасно в межах надання послуг з перевезення різних режимів оподаткування ПДВ вартості послуг щодо міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом та послуг з перевезення вантажів транзитом через митну територію України.

Норми чинного законодавства також не містять обмежень відносно того, що з операцій з міжнародного перевезення вантажів, що оподатковуються за нульовою ставкою, неможливе виокремлення операцій з транзитного перевезення через митну територію України, що звільнені від оподаткування».


Крім цього, ВС було розмежовано транзитне та міжнародне перевезення.

Так, послуги з транзитного перевезення вантажів можуть здійснюватись виключно територією України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України, тобто міжнародне перевезення товарів в межах митної території України є транзитним перевезенням, і такі операції звільнені від оподаткування.

Натомість перевезення вантажів автомобільним транспортом на відрізку від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) за межами державного кордону України до пункту (місця) їх пропуску через державний кордон України (митне оформлення режиму транзит, митна територія України) і з пункту (місця) їх пропуску через державний кордон України до пункту призначення (доставки) за межами державного кордону України не можуть розглядатися як транзитні перевезення через територію України, такі перевезення є міжнародними і мають оподатковуватись за нульовою ставкою.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments