Транспортний податок за 2015 рік: як повернути сплачені кошти

Київський апеляційний адміністративний суд у постанові від 25 липня 2016 року у справі № 823/337/16 висловив свою позицію щодо правомірності сплати транспортного податку за 2015 рік та повернення коштів платника у випадку успішного оскарження податкового повідомлення-рішення.

Після сплати суми податкового зобов’язання платник звернувся до суду з вимогою скасування податкового повідомлення-рішення із обчисленою сумою транспортного податку. Позивач мотивує свою позицію тим, що транспортний податок з фізичних осіб запроваджений згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2015 р., йде в розріз із засадою стабільності податкового законодавства.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситись пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватись протягом бюджетного року.

Більше того, судовий орган звернув увагу і на особливості реалізації підпункту 12.3.4 ПК України. Опублікування рішення органу місцевого самоврядування про встановлення транспортного податку, як місцевого податку, пізніше 15 липня року, що передує плановому, є підставою для застосування відповідних норм оподаткування не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

При цьому, Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» ухвалений 28.12.2014 року, тобто після 15.07.2014 року, а транспортний податок установлено в місті Черкаси 26.06.2015 року, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку, що застосування контролюючим органом положень Податкового кодексу України з урахуванням внесених Законом змін та норм рішення місцевої ради про встановлення місцевих податків та зборів, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.

При цьому скасування судом податкового повідомлення-рішення зумовлює виникнення у платника помилково сплаченої суми податку в розумінні підпункту 14.1.182 ПК України. У даному аспекті суд вказав, що повернення платнику суми помилково сплаченого транспортного податку відбувається відповідно до загальної процедури, передбаченої податковим законодавством та не може здійснюватись автоматично за рішенням суду.

 

Умови повернення платнику податку помилково сплаченої суми – в аналітичному матеріалі.

Аналітичний матеріал щодо необхідності сплати транспортного податку за 2015 рік – за посиланням.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments