Торговці пальним у споживчій тарі ємністю до 5 л (включно) не є платниками акцизного податку

Аа Аа

Суб’єкти господарювання, які здійснюють торгівлю пальним у тарі ємністю, що не перевищує 5 літрів не є платниками акцизного податку з реалізації пального. Таке твердження випливає з визначення терміну реалізація пального та переліку операцій, які не належать до операцій з реалізації пального, наведених у пп.14.1.212 п.14.1 статті 14 ПК України. Так, не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.

У  розділі VI «Акцизний податок» ПК України законодавець розширив коло осіб, які вважатимуться такими, що здійснюють операції з реалізації пального, доповнивши виробників фасованого пального особами, які «здійснюють розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно)». Так, у абзаці третьому п.231.1 статті 231 ПК України зазначено, що виробник пального, а також особа, яка здійснює розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов’язані скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.

Отже, серед суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з пальним у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) особами, що здійснюють операції з реалізації пального вважатимуться лише виробники пального та особи, які здійснили розлив пального у тару.

Такими ж міркуваннями керувався й Мінфін, який у розділі ІІ Наказу №262 передбачив серед напрямів використання пального такий, як: «реалізація пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) виробником або особою, яка здійснила розлив пального у цю тару». Цифровий код згаданого напряму  — «1». Нагадаємо, напрями використання пального зазначаються у вигляді цифрових кодів у верхній лівій частині акцизної накладної у комірці «Напрям використання». Ознака напряму використання пального є обов’язковим реквізитом акцизної накладної (абзац 17 п.231.1 ст.231 ПК України).

Підсумуємо. Суб’єкти господарювання, які здійснюють будь-які операції з пальним у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), за винятком виробництва цього пального та розливу у тару, не вважатимуться такими, що здійснюють операції з реалізації пального. А отже — й платниками акцизного податку (пп.212.1.15 п.212.1 статті 212 ПК України). В свою чергу місце, де здійснюються операції з пальним у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно) не є акцизним складом — адже розпорядником акцизного складу також можуть бути лише платники акцизного податку (пп.14.1.224  п.14.1 ст.14 ПК України).

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments