ЄСВ у баченні Міністерства фінансів. Які зміни?

Податкова реформа від Міністерства фінансів України не залишила поза своєю увагою і єдиний соціальний внесок, зробимо акценти на основних змінах, що пропонуються.

Платники ЄСВ

Скорочено перелік осіб, які зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок

Скасовуються підпункти 2–3 та 6–14 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ).

Таким чином ЄСВ не сплачують:

 • працівники;
 • особи, які виконують роботи за цивільно-правовими договорами;
 • військовослужбовці;
 • особи рядового і начальницького складу;
 • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки;
 • особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • особи, які проходять строкову військову службу;
 • особи, які доглядають за дитиною;
 • один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, піклувальників.

У зв’язку з положеннями щодо звільнення вищезазначених осіб від сплати єдиного соціального внеску, проектом закону виключаються також положення діючого Закону про ЄСВ, якими передбачаються особливості щодо встановлення бази нарахування ЄСВ, ставки ЄСВ тощо.

 

База нарахування ЄСВ

Збільшено максимальну базу нарахування єдиного соціального внеску з 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Для платників на спрощеній системі оподаткування

Платники єдиного податку групи "А" Платники єдиного податку групи "Б"
База ЄСВ визначається самостійно платником податку, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Сума ЄСВ не може бути меншою розміру мінімального страхового внеску. База ЄСВ – сума доходу (прибутку), отриманого від діяльності платника, що підлягає обкладенню єдиним податком. Сума ЄСВ розраховується за кожен місяць, у якому отримано дохід

Якщо ж платниками єдиного податку групи «В» за результатами місяця доходу не отримано, вони вправі визначити базу сплачуваного ЄСВ самостійно, однак, вона не має бути більшою за максимальну величину нарахування єдиного внеску.

 

Ставка

 • класи професійного ризику виробництва скасовуються;
 • запроваджується єдина ставка на рівні 20 %.

 

Особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування

Перелік осіб, які мають право на добровільну сплату ЄСВ скорочено до:

 • членів фермерського господарства, особистого селянського господарства;
 • осіб, які досягли 16-річного віку та не перебувають в трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

 

Відповідальність за невиконання обов'язку з нарахування, обчислення і сплати ЄСВ

Під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для платників єдиного внеску, визначених статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», призваних на військову службу під час мобілізації або залучених до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби зупиняється застосування норм статті 25 Закону про ЄСВ.

Підставою для такого зупинення є копія військового квитка або копія документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органів доходів і зборів цим державним органом протягом 10 днів після її мобілізації.

 

Понижуючий коефіцієнт

Скасовано!

 

Подальше реформування

Кабінету Міністрів України в термін до 30 червня 2016 року необхідно розробити та подати до розгляду Верховній Раді України законодавчі пропозиції, які передбачатимуть запровадження з 31 січня 2018 року єдину ставку податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску у розмірі 20 % для доходів з джерела їх походження в Україні у формі заробітної плати, інших виплат та винагород, сплачених відповідно до умов трудового договору.

Юрист-аналітик Taxlink

Анна ГОЛОВАЦЬКА

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments