ЄСПЛ проти одночасного застосування санкцій за податковим та кримінальним законодавством

02 Березня 2016
Аа Аа

Принцип неможливості притягнення до відповідальності двічі застосовувався з давніх часів. Практика цього правила дійшла до сьогодні і була застосована при розгляді справи «Остерлунд проти Фінляндії» Європейським судом з прав людини. У цій справі розглядалося порушення принципу неможливості притягнення до кримінальної відповідальності за одне і те ж порушення двічі. Враховуючи, що процедура податкових донарахувань щодо фізичної особи, яка має характер кримінального переслідування, тривала після винесення остаточного рішення в кримінальній справі, то рішенням ЄСПЛ було визнання порушення цього принципу. Вищий адміністративний суд Фінляндії при перегляді цієї справи підтвердив законність донарахування податкових зобов’язань контролюючими органами. Водночас проти заявника була відкрита кримінальна справа за шахрайство з податками. В зв’язку з цим заявник і звернувся до ЄСПЛ зі ствердженням, що був притягнений двічі за одне й теж правопорушення.

З приводу цього принципу висловив свою думку народний депутат фракції «Об’єднання Самопоміч» Андрій Журжій на своїй сторінці у Facebook.

«В Україні застосування санкцій за податкові порушення у вигляді штрафу 25 % або 50 % від донарахованої суми податків та пені у розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ мають характер кримінальної відповідальності», – написав експерт та додав, – «Впевнений в тому, що вже в цьому місяці законопроект № 3448 буде розглянутий комітетом ВРУ з питань податкової та митної політики».

Висновки ЄСПЛ вже втілені в проекті «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей кримінального провадження в податкових відносинах та питань адміністрування податків і зборів» (№ 3448 від 10.11.2015 р. вказана заборона кримінального переслідування особи за ухилення від сплати податків до остаточного узгодження податкових зобов'язань або їх сплати, протягом встановленого законом строку, після узгодження).

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments