Спадок і операції з нерухомістю – чи сплатимо ПДФО?

22 Березня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у Листі від 09.03.2016 р. № 2444/Д/99-99-17-03-03-14 роз’яснила щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) доходу, отриманого від продажу нерухомого майна (квартири), набутого у власність фізичною особою на підставі рішення суду про визнання права власності на спадкове майно.

Відповідно до статті 172 Податкового кодексу України (далі – ПК України) визначено сукупність умов, відповідно до яких дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна (житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку) не оподатковується, зокрема:

  • така операція здійснюється не частіше одного разу протягом звітного податкового року;
  • нерухоме майно перебуває у власності платника податку понад три роки.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Тому для звільнення від оподаткування доходу від операцій з нерухомим майном, отриманого у спадщину (у тому числі на підставі рішення суду про визнання права власності на спадкове майно) є лише одна умова – така операція не може здійснюватися більше одного разу протягом звітного року.

Оскільки такий дохід не є об’єктом оподаткування ПДФО, то з нього не утримується і військовий збір, відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Проте, порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину майна, визначається статтею 174 ПК України, і залежить від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем, та їх резидентського статусу.

Якщо спадкоємці не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), то вартість будь-якого об’єкта спадщини оподатковується за ставкою 5 %. Якщо ж такі сторони спадщини є членами сім'ї першого ступеня споріднення – застосовуємо ставку 0 %.

Відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету є спадкоємці, які отримали спадщину.

Отже, дохід, отриманий у 2015 році платником податку (спадкоємцем), який не є членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, в результаті прийняття спадщини  на підставі рішення суду про визнання права власності на спадкове майно, оподатковується за ставкою 5 %.

Такий дохід потрібно відобразити у рядку 10.5 Розділу ІІ річної декларації про майновий стан та доходи, що подається до 1 травня 2016 року до контролюючого органу. Граничним терміном сплати за таким зобов’язанням є 1 серпня 2016 року.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments