Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання банками майна, набутого ними внаслідок звернення стягнення на таке майно

14 Червня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) свої листом від 07.04.2016 № 7743/6/99-99-19-03-02-15 надала роз’яснення щодо визначення податкового зобов’язання з податку на додану вартість при здійсненні банками операцій з постачання майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, та порядку складання податкової накладної при здійсненні банками таких операцій.

Так, фіскали пояснюють, що для заставодавця операція з передачі банку у власність заставленого майна в рахунок погашення заборгованості перед таким банком розцінюються як операція з постачання такого майна. При цьому, якщо заставодавець є зареєстрованим платником ПДВ, такий заставодавець зобов’язаний визначити податкові зобов’язання за такою операцією та скласти податкову накладну, яка підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Для банківської установи (заставоутримувача) операція з оприбуткування об’єкта застави на баланс (у разі звернення стягнення на предмет застави шляхом набуття на нього права власності) розглядається податковим законодавством як операція з придбання такого майна.

ДФС України звертається увага, що норми пункту 189.15 статті 189 та абзацу другого пункту 197.12 статті 197 Податкового кодексу України (далі – ПК України), якими визначено особливості оподаткування такого виду операцій, набрали чинності з 01.01.2016 року.

У зв’язку із чим, при здійсненні банком після 01.01.2016 р. операцій з постачання майна, набутого ним у власність від платника податку на додану вартість, внаслідок звернення стягнення на таке майно такий банк зобов’язаний:

  • до частини вартості майна, за якою таке майно було набуте банком у власність в рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту (позики) застосувати режим звільнення від оподаткування ПДВ на підставі абзацу другого пункту 197.12 статті 197 ПК України, та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою звільненою від оподаткування операцією;
  • у разі, якщо під час придбання банком такого майна суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту – нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПК України для такої реєстрації, зведену податкову накладну;
  • нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної як позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна, та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією. При цьому, ціна придбання такого майна визначається з урахуванням ПДВ, незалежно від того, включив банк під час придбання такого майна суми ПДВ до складу податкового кредиту чи ні.

Також не забуваємо, що починаючи з 01.04.2016 р. форма податкової накладної та порядок її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307. До 01.04.2016 р. форма та порядок заповнення податкової накладної визначалися наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957.

Таким чином, при складанні банком податкової накладної у разі здійснення після 01.01.2016 року операцій з постачання майна, набутого ним у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, такий банк зобов’язаний керуватись порядком заповнення податкової накладної, діючим на дату складання такої податкової накладної.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments