Самостійна сплата податків та зборів без оскарження ППР – ніяких штрафних санкцій?

14 Березня 2016
Аа Аа

Чинним Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України) закріплена можливість скасування штрафних (фінансових) санкцій платника податків у разі самостійної сплати ним податкового зобов’язання без застосування процедури оскарження податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 35 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України таке законодавче положення діє тимчасово до 31 грудня 2016 року включно у разі сукупності наступних умов:

  • обсяг доходів та/або операцій платника податків за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн гривень,
  • контролюючим органом вперше протягом року визначено суму податкового зобов’язання з одного й того ж податку чи збору,
  • сума податкового зобов’язання сплачена без оскарження податкового повідомлення-рішення у встановлені терміни.

Штрафні (фінансові) санкції скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов’язання.

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у своєму Листі від 20.10.2015 р. № 22064/6/99-99-10-03-02-15 роз’яснила загальні положення цієї норми, зокрема, що термін протягом якого платник податків зобов’язаний сплатити суму податкового зобов’язання після отримання податкового повідомлення-рішення становить 10 днів. Цей Лист хоч і має інформативне значення для платників податків, проте для контролюючих органів сам процес скасування штрафних (фінансових) санкцій так і залишився законодавчо неврегульованим.

Тому, 10 лютого 2016 року був затверджений Наказ Міністерства фінансів України № 40 «Про порядок скасування штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення», за посиланням – http://www.profiwins.com.ua/uk/letters-and-orders/treasury/7391-40.html (далі – Порядок). Звертаємо Вашу увагу, що Порядок ще не є чинним і набере чинності з моменту офіційного опублікування, точна дата якого ще  невідома.

Відповідно до пункту 1 Порядку платник податків повинен письмово повідомити контролюючий орган, який склав відповідне податкове повідомлення-рішення, про намір скористатись правом скасування штрафних (фінансових) санкцій. Разом із таким письмовим повідомленням платник зобов’язаний надати копії платіжних документів, згідно з якими здійснено сплату податкового зобов'язання.

В Порядку визначені обов’язкові реквізити рішення керівника (заступника керівника) контролюючого органу про скасування штрафних санкцій. Таке рішення реєструється в єдиному журналі реєстрації рішень про скасування штрафних (фінансових) санкцій, форма якого затверджена у Додатку до Порядку. Крім цього, структурним підрозділом, до повноважень якого входить ведення вхідної та вихідної кореспонденції, вносяться дані такого рішення до інформаційної системи контролюючого органу, що є підставою для відображення в такій системі скасування штрафних (фінансових) санкцій.

Контролюючий орган зобов’язаний повідомити платника податків про прийняття рішення щодо скасування штрафних (фінансових) санкцій протягом 5 днів з дня такого прийняття.

Нормами ПК України передбачено, що у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов’язання не підлягає подальшому оскарженню. Тому, відповідно до пункту 8 Порядку, оскарження податкового повідомлення-рішення, яким визначено податкове зобов’язання є підставою для відкликання рішення про скасування штрафних (фінансових) санкцій.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини: