Прокурорські пенсії підлягають перерахунку

16 Травня 2016
Аа Аа

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України  «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 р. № 1013, з 1 грудня 2015 року  підвищено на 25 відсотків посадові оклади працівникам органів прокуратури.

За таких умов пенсії прокурорсько-слідчим працівникам, які призначені до 1 жовтня 2011 року, тобто до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, підлягають перерахунку з 1 грудня 2015 року із збільшеного  заробітку на підставі довідок про заробітну плату, виходячи з розміру пенсійного забезпечення, встановленого на час призначення пенсії, тобто із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалась для обчислення пенсії.

Слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачалось, що  прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З 1 жовтня 2011 року, як вже зазначалось, було внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. 

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.

Разом з тим, судова практика вказує наступне. Так, в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24 березня 2014 року у справі К/800/45200/15 зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Щодо перерахунку пенсії у разі збільшення посадових окладів варто зазначити наступне.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких не зазнали змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності 1 січня 2015 року) передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

За таких умов, працівники прокурорсько-слідчих органів, пенсії яких призначені до змін у законодавстві, мають право на перерахунок розміру пенсії з 1 грудня 2015 року на підставі довідок про збільшені посадові оклади. При цьому органи Пенсійного фонду повинні відшкодувати заборгованість, що виникла на день проведення перерахунку розміру пенсії.   

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments