"Проблема в тому, що критерії було виписано ніби з прагненням зіштовхнути лобами малий і середній бізнес з великим", - О. Германова

Про недоліки проекту Постанови щодо подальшої роботи системи ризиків з ПДВ, створення єдиного органу для боротьби з фінансовими злочинами, недолугу реформу ДФС TaxLink розповіла відомий податковий блогер Ольга Германова, яка є помічником-консультантом голови Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики.

Пані Ольго, днями оприлюднено проект Постанови щодо подальшої роботи системи ризиків з ПДВ. Як можете охарактеризувати документ?

Так, спочатку проект постанови було оприлюднено 9 лютого, а потім повторно 16 лютого. Документ не є повноцінним нормативно-правовим актом, адже в ньому маємо порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, порядок роботи комісій з розгляду документів і скарг, але самих критеріїв, за якими зупинятиметься реєстрація податкових накладних, у проекті постанови немає. Тому про критерії — наскільки вони будуть дієвими у плані боротьби з шахрайством з ПДВ чи, навпаки, як і раніше, матимуть згубний вплив на реальний сектор економіки — говорити зарано.

Дещо дивує в документі опція щодо запровадження електронного реєстру заблокованих податкових накладних, адже він може слугувати своєрідним «чорним списком» для подальшої співпраці з компаніями, податкові накладні яких під блокування не потраплять.

Що не врахував Мінфін при розробці Постанови?

Перше і головне: термінів, відведених на розробку відповідних нормативно-правових актів Законом № 2245. 01 березня вже близько, а проект постанови оприлюднено як регуляторний акт, що передбачає тільки обговорення впродовж не менше 15 днів.

Зараз до проекту надаються зауваження та пропозиції, тому важливо бачити остаточну редакцію документа — що буде враховано в ній.

Чому, на Вашу думку, система СМКОР себе не виправдала?

По-перше, мав бути тестовий режим, з 01 квітня до 01 липня 2017 р. Наказ Мінфіну № 567 вийшов уже на тій стадії, коли до кінця тестового режиму залишалося 11 днів. Незважаючи на те, що і Мінфін, і ДФС кажуть про те, що тест був проведений, неможливо було так швидко налагодити, підлаштувати систему під нормальну роботу.

А щодо критеріїв?

Ми у Комітеті з питань податкової та митної політики розглядали перший варіант критеріїв і висловили деякі зауваження. Нам пообіцяли, що за кілька днів нададуть напрацьований варіант для ознайомлення, але насправді надали його тоді, коли документ уже був зареєстрований Міністерством юстиції. Тобто змінити нічого не можна було.

У результаті блокування накладних бізнес втратив багато грошей, ресурсів, клієнтів… Хто має нести за це відповідальність?

У Мінфіні заявляють, що зробили це на виконання закону, який приймали народні депутати. Мовляв, «ми тут ні до чого». Але в цьому випадку підзаконні нормативно-правові акти спотворили норми закону. Говорити про те, що СМКОР була задумана як ресурс для відшкодування – це неправильно, адже зупинення податкових накладних запроваджувалося паралельно з нормою про безапеляційність податкового кредиту, якщо податкову накладну зареєстровано в ЄРПН. А ресурс для відшкодування дала система електронного адміністрування ПДВ.

Знову ж таки все зводиться на податківцях, хоча вони лише виконують те, що передбачив Мінфін, і законодавство. Для того, щоб була відповідальність органу виконавчої влади, треба вносити зміни в ряд законів, пов’язаних із держслужбою. Єдине, що є наразі у Податковому кодексі, — це норма, яка передбачає відповідальність посадової або службової особи контролюючого органу перед державою в порядку регресу. А також не будуть притягуватися до відповідальності платники місцевих податків у разі неотримання ними повідомлення-рішення (як це траплялося з податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).

Наскільки доцільним було призупинення СМКОР на 2 місяці?

Як тільки з’явився законопроект № 7115 щодо повернення СМКОР, яка себе не виправдала, до тестового режиму, одразу міністр на прес-конференції сказав, що збільшилися махінації з ПДВ. Хоча сам собою зареєстрований законопроект ні на що абсолютно не впливає. Мінфін був проти такого підходу, пішла масштабна атака, аж до масової розсилки листів МВФ на електронні скриньки депутатів і помічників.

Можна сказати, що призупинення СМКОР було досягненням компромісу.

А чому була така реакція? Звідки таке небажання повертатися до тестового режиму?

Повертатися до тестового режиму, коли уже маєш конкретний ресурс, який витягнуто з бізнесу і є ризик його втратити, звісно, не хочеться. Були дуже довгі дискусі, засідання Комітету. Проблемою було і те, що критерії було виписано ніби з прагненням зіштовхнути лобами малий і середній бізнес з великим. Адже щодо великих платників діяв відсікаючий критерій: сплатив 5 млн грн податків і зборів за минулий рік і все – система на тебе не впливає.

Натомість депутати — члени Комітету виступали за те, щоб весь бізнес був в однакових умовах. Коли на черговому засіданні Комітету урядовці знову висловилися проти повернення СМКОР до тестового режиму (це були правки Олега Кришина до тоді ще законопроекту № 6776-д), депутати проголосували за рівність перед законом усіх, щоб критерії, якщо вони надалі працюватимуть, розповсюджувалися на всіх без винятку суб’єктів господарювання. Але так не сталося. Після тривалих перемовин сторони дійшли згоди, що система має бути призупинена на 2 місяці. Протягом цього часу вже Кабмін, а не Мінфін має видати постанову про затвердження нових критеріїв. Кабміну цю постанову затвердити простіше. А от Мінфіну, щоб затвердити наказ, треба пройти погоджувальну процедуру з кількома міністерствами і відомствами.

Остання редакція обговорювалася на засіданні Комітету?

Ні, бо знову ж таки поки немає предмета обговорення — самих критеріїв, які розробляє (чи вже розробила) ДФС. Очікуємо критеріїв з дня на день і тоді все разом будемо обговорювати. Про це в комітеті домовилися з головою ДФС Мирославом Проданом ще 17 січня 2018 р.

Але це буде не засідання Комітету, а інший формат, можливо, робоча група.

Постановою передбачено право фіскальної служби надалі встановлювати критерії оцінки ризиків для зупинки реєстрації податкових накладних. Як Ви розцінюєте такі повноваження відомства?

Абсолютно позитивно. Так, доводилося чути від критиків щось типу «з яким ухилом фіскальна служба може розробляти критерії? Звісно, з фіскальним». Це не зовсім так. Якраз фіскальна служба бачить значно більше, ніж в Офісі реформ при Мінфіні, і може оперативно реагувати на ситуацію, наприклад щодо появи нових методів реєстрації схемного кредиту з ПДВ шляхом розробки нових критеріїв. Тим більше все одно критерії будуть погоджуватися з Мінфіном.

Минулого тижня Мінфін провів обговорення проекту Постанови з бізнес-середовищем. Представники Комітету були присутні, вносили пропозиції?

Не були присутні, тому що не знали про проведення такого засідання. Запрошення від Мінфіну прийшло, коли захід уже відбувся. Особисто я дізналася про «відкрите обговорення з усіма зацікавленими сторонами», гортаючи стрічку новин фейсбука, де один зі знайомих бізнесменів опублікував фото з Мінфіну.

Мінфін спільно з Міністерством фінансів Республіки Литви організовують Координаційний комітет для реалізації реформи ДФС та створення Служби фінансових розслідувань…

Так повідомила прес-служба міністерства. Я маю зовсім іншу інформацію.

Чи доцільно створення СФР як єдиного органу для боротьби з фінансовими злочинами проти держави?

Такий орган дійсно потрібен, адже податкова міліція вже більше року як не має належних повноважень. А крім того, тією чи іншою мірою протидією фінансовим злочинам займаються деякі підрозділи Нацполіції, СБУ, прокуратури, які подекуди дублюють одне одного і перетинаються. Майбутній орган має бути єдиний і його працівники повинні не бігати за бізнесменами, які не факт, що є правопорушниками, а передусім проводити глибоку аналітичну роботу, внаслідок якої мають бути покарані лише і виключно ті, хто скоїв фінансовий злочин проти держави.

Щодо того, як буде називатися новий орган, то я б не стала вживати абревіатуру СФР (Служба фінансових розслідувань), як і НБФБ (Національне бюро фінансової безпеки). Давайте дочекаємося реєстрації хоча б одного з цих законопроектів у Верховній Раді і побачимо, чи вистачить політичної волі прийняти рішення про створення нового мегаоргану у рік передвиборчого популізму.

Справедливості заради нагадаю, що майже два роки тому групою народних депутатів у Парламенті вже був зареєстрований законопроект № 4228 про фінансову поліцію, але далі реєстрації поки що справа не пішла.

Ваша позиція щодо реформування ДФС, про яке сьогодні так багато йдеться?

Реформа була недолугою від самого початку. Власне, ДФС весь час переіменовують. До 2012 року, поки не створили так званий Міндох, – це була лише зміна вивіски. Потім приєднали митницю до податкової, що було не так реформою, як нівелюванням роботи митниці. Після Революції Гідності податкову і митницю хотіли знов розділити на два органи, але щось пішло не так і створили ДФС. Інституційна реформа була проведена в ДФС, ще коли Міністром фінансів була Наталія Яресько. Багато чого було змінено, але, на жаль, і третину працівників скоротили.

Зараз знову заговорили про реформу, але в чому її суть? Розділити ДФС на дві юридичні особи — це зміна структури, а не функцій. Перевести максимум послуг в режим онлайн? Це і так робиться. Я пам՚ятаю, як у 2008 році створили інформаційно-довідковий департамент, так званий кол-центр. От такі речі і треба називати реформою. Так само, як у 2012 році, коли в податковій запровадили видачу ключів електронного цифрового підпису безкоштовно. Оце треба називати реформою. Той самий електронний кабінет платника. А зміна структури — я до цього ставлюся скептично.

Кабмін скасував обидва рішення про реформування ДФС. Зараз Мінфін каже, що все одно буде впроваджувати такі зміни. У мене запитання: на підставі яких документів?  Самі ці постанови, до речі, так і не оприлюднені (в когось із колег залишилися скріншоти), але їх реалізація вже потребувала внесення змін до Митного кодексу. А без постанов, на якій підставі робити реформу відомства?

Як би Ви оцінили роботу цього відомства сьогодні?

ДФС працює в міру своїх можливостей. Але звідти йдуть найкращі люди. Вони просто втомлюються від того, що виконують свої безпосередні функції, а в них скрізь тикають пальцем та називають корупціонерами. Далеко не всі в ДФС є корупціонерами. Я сама там працювала і з упевненістю можу про це говорити. Наразі там покращилася ситуація із зарплатнею і є сподівання на те, що все-таки ця робота стане більш престижною. Але для того щоб вона була більш престижною, треба змінюватися в очах платників не тільки гаслами «податкова для платників», а реально. Це все ж таки, повторюся, надання максимуму послуг онлайн і т. д.

Як Ви ставитеся до введення в Україні податку на виведений капітал?

Я до введення ПнВК ставлюся позитивно, оскільки непоодинокі випадки, коли підприємство просто не хоче розвиватися. Скажімо так, податок на прибуток можна оптимізувати різними шляхами, щоб зменшити суму до оподаткування. Можна здійснити працівникам додаткові виплати, заплатити за якісь консультативні послуги, роялті тощо. Можна нічого подібного не робити, показати більший фінансовий результат і відповідно більше сплатити податку на прибуток. Чи цікаво зараз, коли криза і підприємства, як і зрештою наймані працівники, економлять на всьому, сплачувати податок на прибуток? Ні, не цікаво. Перманентні підвищення мінімальної зарплати оптимізму також не додають, адже їх наслідком є зростання податкового навантаження. У столиці бізнес ще нормально почуває себе, на відміну від периферії. А ПнВК дозволяє спрямувати гроші на потреби підприємства: ремонт, нову техніку тощо. Тобто підприємство інвестує в себе, у свої виробничі потужності, розвивається, виробляє більш якісну і конкурентоспроможну продукцію. І сплачує ПнВК, якщо виводить кошти за межі бізнесу у вигляді дивідендів, процентів, роялті та інших інвестицій.

Розмову вела Тетяна ПАШКОВСЬКА,

журналіст TaxLink

 

Попередня стаття Наступна стаття