"Проблема ухилення від оподаткування полягає у повсякчасному виникненню його нових форм, і це постійна боротьба", - П. Пістоне.

Про роботу Міжнародного бюро фіскальної документації (IBFD), ухилення від сплати податків у Австрії та своє бачення вирішення цієї проблеми в ексклюзивному бліц-інтерв’ю TаxLink розповів д.ю.н., директор з академічних питань Міжнародного бюро фіскальної документації (IBFD), професор Віденського університету економіки і асоційований професор Університету Салерно Паскуале Пістоне.

Пане Паскуале, Ви очолюєте одне з відділень Міжнародного бюро фіскальної документації (IBFD). Коротко опишіть, чим саме Ви займаєтесь на цій позиції?

Я – директор з академічних питань Міжнародного бюро фіскальної документації і займаюся некомерційною діяльністю установи з технічної точки зору. IBFD – своєрідний гібрид, організація, що служить міжнародній податковій спільноті. Ми проводимо дослідження та публікуємо результати, а свою дослідницьку діяльність фінансуємо коштами від своїх публікацій. У нас є дослідницький центр і головне – найстаріша бібліотека, присвячена міжнародному податковому праву.

Організація була створена в 1938 році. У штаті близько 180 співробітників, що живуть в Амстердамі. У Міжнародному бюро фіскальної документації зберігається велика кількість документації з усього світу з міжнародного податкового права. Так, наприклад, українець може знайти там публікації та документи, що стосуються його національного законодавства.

IBFD співпрацює з міжнародними інститутами та дослідницькими мережами світу. Так, моя колега Світлана Буряк сьогодні на конференції говорила про так звані податкові проблеми в цифровій економіці. Ми спільно ведемо дослідницьку роботу з цього питання. Пані Буряк окреслила проблеми постійних представництв. За відсутності постійного місця ведення діяльності країна може не оподатковувати прибуток від діяльності. Світлана Буряк згадувала приклади Amazon, Google та інших компаній, присутність яких в Україні не обов’язкова для отримання тут прибутків. Це дослідження ми розпочали декілька років тому.

Ми працюємо з податковими угодами, є одним з найкращих центрів у цій галузі. Надаємо консультації урядам і працюємо над європейським податковим правом, але фактично функціонуємо глобально. Це означає, що в IBFD наявні матеріали про Латинську Америку, Китай, США, ЮАР, Австралію. Ми проводимо дослідження і тренінги, здійснюємо викладацьку діяльність. Також маємо LL.M., спеціальну магістерську програму в галузі права спільно з університетом Амстердама (прим. ред: це своєрідний навчальний курс для іноземців, які отримали вищу юридичну освіту в іншій країні і мають досвід роботи з іноземним правом/в міжнародних юридичних фірмах та ін.).

Наскільки критичною є наразі проблема ухилення від оподаткування в Австрії?

Ця проблема є критичною у світі загалом. В Австрії діє загальна норма протидії ухиленню від оподаткування, подібна до концепції зловживання правом. Проблема полягає у постійному виникненню нових форм ухилення від оподаткування, і це постійна боротьба.

Як можна дієво протидіяти цій проблемі?

Успіх у боротьбі з ухиленням від оподаткування полягає у міжнародній податковій координації та спільних зусиллях.

Які установи Австрії займаються податковими справами?

Міністерство фінансів.

Як Ви оцінюєте роботу міністерства в цьому напрямі?

Є певні речі, які дійсно на високому рівні. Наприклад, існує спеціальний сервіс: якщо бізнес хоче дізнатися думку податкових органів, він може скористатися таким сервісом і отримати допомогу швидко і надійно. Як на мене, це один зі способів продемонструвати конкурентоспроможність податкових органів: не лише переслідувати платника податків, але й давати законну впевненість у тому, як тлумачити правила.

Наскільки досконале з Вашу думку податкове законодавство Австрії?

Немає меж досконалості. Якщо ви не змінюєте і не адаптуєте правила, - ви програли. Геракліт казав: «Все тече». І податкові проблеми постійно розвиваються. Що добре сьогодні, може не бути таким завтра. Тому існує необхідність постійного розвитку, вміння підлаштовуватися та змінюватися.

Які основні проблеми стоять сьогодні у цій сфері?

У другій половині 2018 року Австрія розпочне головування в Раді Європейського Союзу. Ви знаєте, що держави-члени обіймають посаду голови Ради ЄС по черзі упродовж шести місяців. Тож Австрія зосередиться на питанні цифрової економіки, темі, яка нині є надзвичайно важливою і потребує застосування певних заходів. Також Австрія займатиметься реформуванням корпоративного податку на європейському рівні.

Ви вперше відвідуєте нашу країну, яке враження від України?

Я ще не побачив країни, встиг лише помилуватися красою церкви, яку видно з вікна мого готельного номера. Я в Україні вперше і зараз прямую на екскурсію Києвом. Впевнений, що мені сподобається.

Розмову вела Тетяна ПАШКОВСЬКА,

журналіст TaxLink

 

 

 

 

 

 

 

Попередня стаття Наступна стаття