Про оподаткування ПДФО та військовим збором іноземних доходів

05 Квітня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у листі від 28.03.2016 р. № 3182/С/99-99-17-02-03-14 роз’яснила щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором (далі – ВЗ)  іноземних доходів.

Об’єктом оподаткування ПДФО відповідно до пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України (далі – ПК України) є іноземний дохід, тобто дохід, отриманий з джерел за межами України. Сума ПДФО визначається  за ставкою 18 %, відповідно до статті 167 ПК України. Тобто, це може бути будь-який дохід, отриманий резидентом за межами митної території – як пасивні доходи, так і спадщина, подарунки, дохід, отриманий від надання в оренду резидентами майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, цінних паперів тощо.

Фізична особа – резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні. Проте на статус резидентства в Україні можуть впливати й інші критерії, закріплені у підпункті 14.1.213 пункті 14.1 статті 14 ПК України, зокрема – критерії місця проживання, центру життєвих інтересів, проживання в Україні не менше 183 днів та громадянство України.

У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. Для прикладу, особа може бути зареєстрована фізичною особою – підприємцем в Україні, що підтверджує її тісні економічні зв’язки в Україні. Тісні особисті зв’язки підтверджуються місцем постійного проживання членів сім’ї особи.

У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

Отримання фізичною особою іноземних доходів не звільняє її від обов’язку їх декларування, що визначається підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України. Даний дохід відображається у додатку Ф3 загальнорічної податкової декларації про майновий стан та доходи.

Відповідно до пункту 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України, військовий збір утримується із іноземних доходів за ставкою 1,5 %.

Платник може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном у разі наявності міжнародного договору між Україною та країною, де було отримано дохід, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати довідку, що підлягає легалізації в Україні, про базу та/або об'єкт оподаткування, відповідно до статті 13 ПК України.

У разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до статті 13 Кодексу, такий платник зобов'язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним.

Отже, резидент, який отримав дохід за межами України, зобов'язаний відобразити його у річній декларації і обчислити суму податку за ставкою 18 %. Платник податку має право на зменшення суми податку у разі наявності довідки про суму сплачених податків за кордоном.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments