Повернення пального: варіанти та наслідки

При поверненні пального, яке було придбане до 1 березня 2016 року (дата запровадження СЕАРП), платник акцизного податку з реалізації пального повинен скласти та зареєструвати акцизну накладну. Відповідно, якщо залишку пального, визначеного за формулою зі ст. 232 ПК України, не вистачає для реєстрації акцизної накладної, платник повинен внести кошти на свій спеціальний рахунок в СЕАРП.

Про це зазначила ДФС України в листі від 28.07.2016 № 16330/6/99-99-12-02-02-15. Проте важливо, що в цьому листі є уточнення – пальне, яке обліковувалося за Актом інвентаризації. Спробуємо розглянути ще декілька варіантів повернення пального:

1. Платник зареєструвався в СЕАРП до 1 березня 2016 року, проте не подавав Акт інвентаризації (або не зазначив в поданому Акті обсяг пального, який в подальшому повертається постачальнику).

У цьому випадку такий платник також повинен скласти та зареєструвати акцизну накладну з обсягу пального, що повертається. У даному випадку суб’єкт не скористався правом на збільшення залишку пального, на обсяг якого можна реєструвати акцизні накладні, відповідно до перехідних положень, передбачених з метою запровадження СЕАРП.

2. Платник зареєструвався в СЕАРП після 1 березня 2016 року, а отже, не міг скористатися правом подати Акт інвентаризації. Пальне було придбане до 1 березня 2016 року.

При поверненні такого пального платник так само повинен скласти та зареєструвати акцизну накладну, незалежно від статусу продавця (є він платником акцизного податку з реалізації пального чи ні).

3. Умови ті ж, що і в пункті 2, але Пальне було придбане до моменту реєстрації покупцем в СЕАРП, але після 1 березня 2016 року. Таке придбання мало бути оформлене шляхом складення та реєстрації акцизної накладної з типом причини невидачі накладної «1 – Отримувач не є платником акцизного податку з реалізації пального (кінцевий споживач та суб’єкти господарювання, які відсутні у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального)».

У даному випадку відповідно до п. 231.7 ПК України повернення оформлюється шляхом реєстрації розрахунку коригування до акцизної накладної. Причому, відповідно до абзацу 4 вказаного пункту, такий розрахунок коригування має зареєструвати особа, яка реалізувала пальне.

4. Придбання пального між платниками акцизного податку з реалізації пального було оформлене належним чином складеною та зареєстрованою акцизною накладною. Відповідно, при поверненні отримувач має скласти та зареєструвати розрахунок коригування, оскільки обсяг пального, передбачений в акцизній накладній при реалізації пального, зменшується.

5. Особа не є платником в рамках СЕАРП, не здійснює операції з реалізації пального. Така особа придбала та не використала пальне, яке було передбачене для власного використання.

У такому контексті виникає запитання, чи є повернення пального операцією з реалізації пального за абзацом 2 пп. 14.1.212 ПК України. Перша ознака – фізичний відпуск чи відвантаження пального – виконується. А ось чи відбувається передача права власності чи розпорядження? Адже повернення можливе з різних причин – недійсність правочину, порушення зобов’язання або ж з інших причин, не пов’язаних з порушенням зобов’язання. Якщо у випадку недійсності правочину відповідь очевидна – передачі права не відбувається, то щодо інших підстав запитання відкрите, оскільки в кожному конкретному випадку варто аналізувати з яких причин та за яких обставин відбувається повернення товару, і чи взагалі відбувся перехід права власності від продавця до покупця.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments