Послуги страхового агента: чи оподатковуються ПДВ?

ДПС України в індивідуальній податковій консультації № 1149/6/99-00-07-03-02-06/ІПК від 19.03.2020 надала роз’яснення стосовно того, яким чином оподатковуватиметься ПДВ діяльність страхового агента.

Так, згідно зі статтею 15 Закону України «Про страхування» страховими агентами є фізичні або юридичні особи, які діють від імені та за дорученням страховика і виконують частину його страхової діяльності, а саме: укладають договори страхування, одержують страхові платежі, виконують роботи, пов'язані зі здійсненням страхових виплат та страхових відшкодувань.

Тобто страхові агенти є представниками страховика і діють в його інтересах за винагороду на підставі договору доручення зі страховиком. Водночас згідно з підпунктом 196.1.3 пункту 196.1 статті 196 Податкового кодексу України (далі – ПК України) операції з надання послуг зі страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, не є об'єктом оподаткування ПДВ.

У зв’язку з вищезазначеним контролюючий орган доходить висновку, що послуги страхового агента, які полягають в укладанні договорів зі страхувальниками від імені та на умовах страхової компанії, не є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 196.1.3 пункту 196.1 статті 196 ПК України.

Таким чином, оскільки страхування і перестрахування не оподатковується ПДВ, то отримання страховим агентом страхових платежів з наступним перерахуванням на рахунок страхової компанії не спричиняє податкових наслідків з ПДВ як у страхового агента, так і в страхової компанії. Зі свого боку агентська винагорода такого страхового агента не включається до бази оподаткування ПДВ.

Водночас інші послуги страхового агента, які не пов’язані з безпосереднім наданням послуг страхування або перестрахування страховика, наприклад рекламування, консультування тощо, оподатковуються ПДВ у загальному порядку.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments