Поручитель здійснює оплату за боржника: наслідки для оподаткування ПДВ

19 Жовтня 2017 (0) #ПДВ #ДФС #Роз'яснення ДФС
Аа Аа

У разі здійснення поручителем замість боржника оплати вартості товарів/послуг кредитору податкова накладна складається кредитором (постачальником товару/послуг) саме на боржника, оскільки він, а не поручитель, є фактичним отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Такий висновок був зроблений ДФС України у своїй індивідуальній податковій консультації від 11.10.2017 № 2210/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Водночас контролюючим органом було зазначено, що у боржника відсутні підстави для формування податкового кредиту за такою податковою накладною, якщо ним не здійснюється оплата постачальнику поставлених товарів/послуг.

Разом з тим положеннями підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України (далі – ПК України) встановлено, що до податкового кредиту належать суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг. Водночас податковим законодавством не конкретизується порядок/спосіб оплати/нарахування коштів для застосування вищезазначеного підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 ПК України, а отже, основною вимогою для виникнення права на податковий кредит є наявність факту оплатності операцій з постачання товарів/послуг.

Зі свого боку згідно з пунктом 3 частини першої статті 512 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) виконання обов’язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем) є підставою для заміни кредитора у зобов’язанні. До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, відповідно до частини другої статті 556 ЦК України переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, у тому числі й ті, що забезпечували його виконання.

Таким чином, для покупця фактично відбувається заміна кредитора у його грошовому зобов’язанні сплатити певну суму коштів (вартість придбаних ним товарів/послуг). Тобто зобов'язання за договором постачання товару/послуги зазнає трансформації, а саме: обов'язок покупця відшкодувати постачальнику вартість поставлених товарів/послуг перетворюється на обов'язок перерахувати такі кошти на рахунок третьої особи, поручителя, який виконав його зобов’язання. А отже, сама операція з постачання товару/послуги залишається оплатною для їх отримувача.

З вищезазначеного можна дійти висновку, що боржник (отримувач/покупець товару або послуги) має право на формування податково кредиту, у тому числі, якщо його обов’язок був виконаний поручителем.

Додатково про наслідки в оподаткуванні ПДВ у разі заміни сторони у зобов’язанні читайте в аналітиках:

- Чи має покупець товарів/послуг право на податковий кредит, якщо кошти за отримані товари/послуги були фактично сплачені третій особі, якій постачальник товарів/послуг переуступив своє право грошової вимоги до покупця?

- Чи має покупець товарів/послуг право на отримання бюджетного відшкодування, якщо здійснюється операція з відступлення постачальником іншому кредитору права вимоги грошових коштів за поставленими товарами/послугами?

- Хто має право на податковий кредит і на кого СТО повинна виписати податкову накладну за здійснення операції з ремонту автомобіля, якщо вартість таких робіт була оплачена страховою компанією з вирахуванням франшизи?

 

Попередня стаття Наступна стаття