Португалія: суб’єктивні критерії визначення податку на нерухомість, або Платити вчетверо більше лише за гарний вид з балкону

Уряд Португалії під час парламентських канікул, уникнувши обговорення та не попередивши громадськість, збільшив податок на нерухомість, змусивши близько 70 % населення – власників помешкань з гарним видом сплачувати на користь місцевих громад додатково до щорічного податку 20 %, повідомляє Deutsche Welle.

Чи має краса природи та сонячний бік будівлі впливати на розмір податку на нерухомість? На це питання відповідає голова Спілки власників нерухомості в Лісабоні Луїш Менезеш Лейтау.

«Такий підхід базується на абсолютно суб'єктивних критеріях, які неможливо відобразити у податковому законодавстві», – заявив голова Спілки і додав, що суб'єктивність критеріїв якраз і є головною проблемою, адже, на його переконання, податком слід обкладати вартість квадратного метра житла.

Луїш Менезеш Лейтау вважає, що площа помешкання, видатки на спорудження і вік об'єкта нерухомості – це об'єктивні критерії, на яких повинно базуватися вирахування податку на нерухомість.

За його словами, наразі люди не мають уявлення, яким чином застосовуватимуться нові правила, а також, які в цьому є переваги і недоліки.

Наприклад, раніше громадяни вже сплачували податки за місцезнаходження своєї нерухомості (прим. ред.: 5 % за формулою, за якою обраховувався податок на нерухомість). Перевагою було те, що власники помешкань з невдало розташованими місцями для проживання отримували 5 % бонусу.

Голова Спілки власників нерухомості пояснює – нововведення передбачає, що власники помешкань, розташованих у живописному місці, сплачуватимуть 20 %, а власники помешкань, вид з яких не надто приємний, отримають тільки 10 % бонусу.

Правомірність нововведення ставлять під сумнів як експерти з питань оподаткування, так і самі власники помешкань, на яких поширюється підвищення податку (прим. ред.: 70 % всього населення).

Луїш Менезеш Лейтау бачить тільки один можливий вихід із ситуації для таких власників помешкань – оскаржити підвищення розміру податку на нерухомість, але ця задача буде непомірно важкою для виконання, адже у Португалії відповідні процеси проти держави чи податкових органів затягуються роками, на що йде багато коштів.

«Працівники податкових органів завжди виносять рішення на власний розсуд і, як правило, завжди на користь органів влади», – каже Луїш Менезеш Лейтау та додає, що для ухвалення рішення податківцям часто не потрібно відвідувати помешкання: «Ми навіть отримували платіжні повідомлення з податкової, складені на основі фото з Google Maps».

Експерт пояснює мотиви фіскальних органів, доводячи, що після кризи почали частіше будувати нові помешкання, що призвело до зменшення надходжень від податку на нерухомість, а отже, фіскальним органам потрібні кошти, які компенсують скорочення.

Луїш Менезеш Лейтау навів кілька прикладів абсурдності ситуацій, які стосувались податку на нерухомість, зокрема:

  1. Власники помешкань у багатоквартирному будинку, які розташовані на підвальних чи цокольних поверхах заплатять податок на нерухомість за заниженою ставкою, у порівнянні з квартирами на середніх чи вищих поверхах.
  2. Якщо вам дісталась квартира, вікна якої виходять на цвинтар, в такому разі вам гарантовані знижки, а якщо за цвинтарем видніється море – податкова ставка буде завищена.
Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments